Drony czyli bezzałogowe statki powietrzne, zyskują fanów zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Drony są coraz popularniejsze wśród hobbystów, ale także profesjonalistów, ponieważ można je wykorzystać do wielu różnych celów. Jeśli zastanawiasz w jakich dziedzinach wykorzystuje się drony i czy ten bezzałogowy statek może się przydać również Tobie, koniecznie zapoznaj się z treścią artykułu.
Dron z kamerą
Dron z kamerą to urządzenie, które znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. Przez swoją uniwersalność i możliwość uchwycenia widoku z lotu ptaka, są one idealne dla osób, które chcą monitorować teren wokół nich.
Najważniejszą funkcją takiego drona jest oczywiście kamera. Odpowiednią kamerę warto wybrać na podstawie rozdzielczości, jaką chcemy uzyskać. Większość dronów posiada wbudowane kamery HD, ale są też drony z kamerami 4K. Kamery 4K są droższe, ale zapewniają lepszą jakość obrazu.
Kolejną ważną funkcją jest stabilność drona, która pozwala uchwycić wyraźny obraz. Współczesne systemy stabilizacji, umożliwiają uchwycenie obrazu wysokiej jakości nawet w trudnych warunkach pogodowych. Niektóre drony z kamerą są także wyposażone w funkcję nagrywania w trybie nocnym i tryb ręczny.Tryb nocny pozwala nagrywać w ciemności, a tryb ręczny umożliwia użytkownikowi samodzielnie sterować kamerą. Wybierając drona z kamerą, warto wziąć pod uwagę wszystkie funkcje, które są dostępne.
Dron z kamerą termowizyjną
Istnieje również opcja zakupu dron z kamerą termowizyjną. To urządzenie jest coraz częściej stosowane ze względu na jego wszechstronność. Takie drony mogą być używane do wielu różnych celów jak np. monitorowanie przemysłu, rolnictwa, bezpieczeństwa publicznego i nawet prywatnego.
Zdjęcia z drona są szczególnie przydatne w przemyśle, ponieważ umożliwiają identyfikację problemów takich jak nieprawidłowa wentylacja, nieszczelne rury lub nieprawidłowo działające urządzenia. Profesjonalne drony są wykorzystywane także do monitorowaniu rolnictwa. Dzięki nim identyfikuje się miejsca, w których uprawy mogą być narażone na niekorzystne warunki, takie jak nadmierne upały lub susza. Dron z termowizją może także być używany do monitorowania bezpieczeństwa publicznego, dzięki możliwości uchwycenia dużych skupisk ludzi. Drony te są również skutecznie do monitorowania prywatnych posesji.
Zastosowanie dronów we współczesnym świecie
Drony stają się coraz bardziej popularne w różnych branżach ze względu na możliwość zapewnienia unikalnego spojrzenia, a także szybkiego i efektywnego zebrania danych. Oto kilka przykładów, w jaki sposób drony są wykorzystywane w przemyśle dzisiaj:
1. Górnictwo - drony są wykorzystywane do mapowania i przeprowadzania badań w kopalniach, dostarczając cenne dane, które mogą być wykorzystane do planowania operacji i zmniejszania kosztów.
2. Budownictwo - drony są umożliwiają kontrolę postępów i prawidłowości budowy, a także do tworzenia modeli 3D projektów. Stosuje się je także do monitorowania prac budowlanych, które mogą być trudne do obserwacji z poziomu ziemi. GPS może pomóc w identyfikacji problemów, które mogą wystąpić podczas prac budowlanych.
3. Przemysł naftowy i gazowy - drony są wykorzystywane do kontroli rur i innej infrastruktury oraz do monitorowania oddziaływania na środowisko.
4. Rolnictwo -dzięki dronom można mapować uprawy, śledzić zwierzęta hodowlane i oceniać warunków glebowych.
5. Leśnictwo - drony monitorują stan lasów oraz wspomagają działania gaśnicze w czasie pożarów.
6. Logistyka - Drony mogą być używane do monitorowania i kontrolowania przesyłek w magazynach oraz na terenach przemysłowych. Mogą również być wykorzystywane do dostarczania przesyłek do klientów. W przyszłości drony będą mogły być wykorzystywane do monitorowania i kontrolowania ruchu drogowego.
7. Marketing - Drony stają się coraz bardziej popularne w różnych branżach, w tym w marketingu. Można je wykorzystywać do promocji produktów, obsługi wydarzeń i budowa świadomości marki. Wykorzystanie dronów do celów marketingowych może być świetnym sposobem na wyróżnienie się na tle konkurencji i pozyskanie nowych klientów.
8. Drony fotograficzne to świetny sposób na urozmaicenie fotografii i filmów. Popularność dronów do fotografii wynika z faktu, że ujęcia z drona są unikalne i trudno uzyskać je za pomocą innych metod.
9. Detektywistyka - umożliwiają śledzenie osób i obserwację terenu. Są wyposażone w sprzęt detektywistyczny taki jak kamery i mikrofony .
10. Wojsko - umożliwiają zdalne ataki bez narażania życia żołnierzy. W zależności od potrzeby mogą pełnić funkcje szpiegowskie lub przewozić ciężką amunicję. Niektóre z nich posiadają spore rozmiary od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów długości i udźwig do kilku ton. Takie drony są przystosowane również do niesienia pomocy humanitarnej.
Tak szerokie wykorzystanie dronów w różnych branża wpływa na wzrost zainteresowania nauką latania dronem. Kwalifikacje do sprawnego sterowania dronem jest obecnie pożądaną i perspektywiczną umiejętnością zawodową.
Przez wzgląd na rozwój technologii oraz spadek kosztów, oczekuje się, że wykorzystanie dronów w przemyśle będzie wciąż rosło w nadchodzących latach.
Gdzie można latać dronem?
Jeśli jesteś już posiadaczem drona który nie wymaga posiadania licencji i zastanawiasz się gdzie możesz nim latać? Zgodnie z prawem polskim drony mogą być operowane wyłącznie w obszarach otwartych, tzn. polach czy łąkach. Najlepiej sprawdzą się lokalne tereny rekreacyjne, takie jak parki miejskie.
Należy pamiętać, że jednocześnie obowiązuje zakaz lotów w parkach narodowych. Użytkownicy dronów muszą pamiętać, aby nie latać bezpośrednio nad ludźmi i zwierzętami ani nad obiektami publicznymi. Zachowanie bezpieczeństwa jest najważniejszym obowiązkiem każdego pilota drona. Niedozwolone jest lądowanie drona na terenach prywatnych bez zgody właściciela. W Polsce obowiązuje również zakaz lotów dronami w pobliżu lotnisk i obiektów wojskowych.