Co to jest amortyzacja samochodu?
Pojęcie amortyzacja znane jest wszystkim osobom zajmującym się księgowością, ale też przedsiębiorcom. W prawie podatkowym oznacza koszt związany ze stopniowym zużywaniem się środków trwałych jak np. pojazdu. Amortyzacja samochodu oznacza, że jego wartość zmniejsza się wraz z upływem czasu na podstawie tzw. odpisów amortyzacyjnych.
Zacznijmy od najważniejszego, aby amortyzacja samochodu była możliwa, należy go wprowadzić do ewidencji środków trwałych. Czy zawsze można tego dokonać? Najprościej amortyzować auto, które jest własnością firmy (zostało zakupione przez firmę). Wtedy też możemy wybrać metodę i stawkę amortyzacji. Można też wprowadzić do firmy samochód prywatny, co wiąże się z koniecznością sporządzenia odpowiedniego oświadczenia. Jeśli chodzi o leasing, to pamiętajmy, że są dwa jego rodzaje — operacyjny i finansowy, a tylko ten drugi umożliwia wpisane pojazdu do ewidencji środków trwałych. Amortyzacja nie wchodzi w grę w przypadku najmu, dzierżawy i użyczenia pojazdu, ponieważ podstawą wykorzystania auta jest odrębna umowa.
Podsumowując, samochód osobowy w firmie może być amortyzowany, jeśli:
- jest własnością firmy,
- jest samochodem prywatnym wciągniętym na listę środków trwałych firmy,
- jest w leasingu finansowym.
O czym musisz pamiętać w 2022 roku, amortyzując samochód?
Ostatnia zasadnicza zmiana, jeśli chodzi o amortyzację, została dokonana w 2019 roku. Wówczas wprowadzono zmiany wysokości kosztów samochodów osobowych, które można przedstawić w księgach podatkowych firmy. Zwiększono limit amortyzacji samochodów osobowych, stanowiący koszt uzyskania przychodu, do 150 000 zł oraz do 225 000 dla elektrycznych samochodów osobowych. Co wniosła ta zmiana? Przedsiębiorca, który decyduje się na droższe i nowsze auto, może obniżyć swój podatek dochodowy o większą kwotę niż przed rokiem 2019. O czym jeszcze należy pamiętać?
Zanim wpiszemy pojazd do ewidencji środków trwałych, pamiętajmy, że:
- musi stanowić własność podatnika lub jego współwłasność,
- musi zostać zakupiony we własnym zakresie, a wartość auta nie może być mniejsza niż 10 000 zł,
- w dniu przyjęcia do używania w firmie auto musi być kompletne i sprawne,
- należy wykorzystywać je do prowadzenia działalności gospodarczej,
- mamy pewność, że użytkowanie samochodu w ramach prowadzonej działalności nie będzie trwało krócej niż rok.
Amortyzacja jednorazowa vs amortyzacja liniowa
Co, jeśli zakupione do firmy auto jest warte mniej niż wspomniane 10 000 zł? Wówczas wydatków nie rozpiszemy w czasie i możliwa jest jedynie jednorazowa amortyzacja samochodu. W przypadku amortyzacji liniowej wydatki poniesione na zakup samochodu rozciąga się w czasie. Przyjrzyjmy się różnym metodom amortyzacji.
- Amortyzacja liniowa jest najczęściej stosowana, kiedy kupujemy nowy samochód i obejmuje okres 5 lat. Uznaje się, że po tym czasie zostaje on zamortyzowany w 100%. Dla przedsiębiorcy najlepszą opcją jest wówczas użytkowanie auta faktycznie przez ten czas, ponieważ wcześniejsza sprzedaż będzie wiązała się z dodatkowymi kosztami podatkowymi.
- Amortyzacja skrócona trwa 3 lata i 7 miesięcy, ale nie w każdym przypadku jest możliwa. Przedsiębiorca musi zadeklarować, że pojazd jest użytkowany intensywniej niż przeciętny samochód lub jest wykorzystywany w trudnych warunkach. Tylko w tych dwóch przypadkach miesięczny koszt amortyzacji może być wyższy.
- Indywidualna amortyzacja samochodu jest rozwiązaniem dla właścicieli pojazdów używanych, a czas jej trwania to 2 lata i 6 miesięcy. Indywidualna stawka amortyzacji w skali roku sięga wówczas 40%. To rozwiązanie dla firm, dla których wysokie koszty prowadzenia działalności pozwalają na obniżenie podatku dochodowego.
Czy można amortyzować samochód używany?
Samochód używany jest częstym rozwiązaniem, na które decydują się przedsiębiorcy, zwłaszcza na etapie rozwijania działalności gospodarczej, kiedy koszty inwestycji są znaczne. Pamiętajmy jednak, że jeśli wartość auta jest mniejsza niż 10 000, możliwa jest tylko amortyzacja jednorazowa. W pozostałych przypadkach obowiązuje indywidualna stawka amortyzacji.
Aby koszty amortyzacji przedstawiały realną wartość dla przedsiębiorcy, warto skonsultować metody amortyzacji z księgowym, który prowadzi rachunki przedsiębiorstwa. W wielu przypadkach bowiem system prawa nie jest doprecyzowany (np. jeśli chodzi o definicję trudnych warunków, w których eksploatowany jest samochód) i może rodzić wiele kontrowersji.