Czym jest nomofobia?
Nomofobia to nic innego jak uzależnienie od telefonu i paniczny lęk przed jego brakiem. Potrzeba stałego bycia w kontakcie z innymi deprymuje nasze codzienne zachowania i wpływa na samopoczucie. O ile technologia została stworzona, aby służyć człowiekowi, tak uzależnienie od niej jest już określane jako choroba cywilizacyjna XXI wieku. Czy dotknęła już Ciebie?
Uzależnienie od telefonu, określane jako nomofobia, funkcjonuje już w terminologii medycznej. Po raz pierwszy nazwy użyto w 2008 roku w Wielkiej Brytanii, w trakcie prowadzonych badań. Okazało się wówczas, że połowa uczestników badania potwierdziła, że myśl o utracie telefonu, powoduje u nich dyskomfort, a nawet paniczny strach. Tobie również jest bliskie to uczucie? Być może definicja nomofobii pasuje również do Ciebie…
Na świecie z roku na rok identyfikowanych jest coraz więcej chorób cywilizacyjnych. Wynikają głównie z prowadzonego przez nas trybu życia i pracy. Często też sami wpędzamy się w wygórowane wymagania, które narzucamy sobie i innym. Niektóre schorzenia cywilizacyjne destruktywnie wpływają na nasze ciało, np. siedzący tryb pracy przyczynia się do coraz częstszych bóli kręgosłupa czy osłabienia mięśni. Inne z kolei oddziałują na naszą psychikę — przewlekły stres, chroniczne zmęczenie oraz wspomniane uzależnienie od technologii, w tym nomofobia.
Objawy uzależnienia od telefonu
Objawy uzależnienia od telefonu są często przez nas bagatelizowane, ale zróbmy test… Pomyśl, kiedy ostatnio spędziłeś dzień lub kilka godzin bez smartfonu i dlaczego tak się stało? Jak się wtedy czułeś? Czy towarzyszyły Ci jakiekolwiek negatywne emocje? Wyobraź sobie, że uzależnienie od telefonu można porównać do nałogu nikotynowego, kiedy człowiek odruchowo sięga po papierosa. Co czują nomofobicy? Na podstawie badań wyróżniono grupę objawów uzależnienia od telefonu. Charakterystyczne są przede wszystkim:
- nerwowość,
- wahania nastrojów,
- odczuwalne szybsze bicie serca.
To jednak nie wszystko. W bardziej zaawansowanych stanach, osoby, które cierpią na uzależnienie, mogą odczuwać zawroty i bóle głowy połączone z nudnościami. Z braku telefonu w dłoniach, cierpią na drżenie rąk, które może przerodzić się w dreszcze. W skrajnych przypadkach pojawia się nawet ból w klatce piersiowej, który wynika z nadmiernego stresu. Nomofobia powoduje objawy, które bezpośrednio wywołuje stres związany z brakiem możliwości sięgnięcia po telefon. Nie jest on związany z obawą, że urządzenie nam skradziono lub je zgubiliśmy, ale z tym że nie możemy sprawdzić, co się akurat dzieje i czujemy się społecznie wyłączeni. Uzależnienia od smartfona nie można lekceważyć. Jeśli obserwujemy u siebie niepokojące objawy, można spróbować domowych sposobów radzenia sobie ze stresem i ćwiczeń relaksacyjnych. Jeśli objawy wpływają już na nasze funkcjonowanie, konieczna jest konsultacja ze specjalistą.
Nomofobia a lęk przed wychodzeniem z domu
Wbrew pozorom obie fobie są ze sobą bardzo powiązane. Jeśli nie umiemy zachować balansu między światem online oraz offline i coraz więcej godzin spędzamy, surfując po sieci, kolejnym etapem jest lęk przed wychodzeniem z domu i spotkaniami na żywo, ponieważ smartfon daje nam wszystkie opcje, których potrzebujemy.
Zastanawiasz się jak leczyć uzależnienie od telefonu? Możesz wydawać się zdziwiony, ale z pomocą przychodzą przede wszystkim producenci… smartfonów! W telefonie można korzystać z aplikacji, które wyciszają połączenia i powiadomienia, aby zapewnić nam czas na odpoczynek i relaks. Ekran pozostaje wygaszony, więc nie zrywamy się na widok każdego powiadomienia. Ważne jest znalezienie balansu między pracą a życiem prywatnym, ponieważ nowoczesne telefony mają obecnie wszystkie narzędzia potrzebne do wykonywania obowiązków zawodowych, z których korzystamy, mimo że godziny pracy już dawno minęły. Nauczmy się przełączać między trybami praca, a odpoczynek i korzystać z chwil, które spędzamy z bliskimi.
Równie ważny jest ruch i czas spędzany na świeżym powietrzu. Pasja jest najlepszym lekarstwem na każde uzależnienie, w tym nomofobię. Pamiętajmy, że dzieci uzależniają się od telefonu jeszcze szybciej niż my. Dlatego tak ważne jest rodzinne spędzanie wolnego czasu, wspólne czytanie książek czy granie w tradycyjne planszówki.