Po co felga w kole?
Felga to bardzo istotny element nośny pojazdu, na który zakłada się oponę. Pełni jeszcze jedną istotną funkcję, o której często zapominamy — wentyluje układ hamulcowy, który w trakcie hamowania mocno się nagrzewa. W starszych autach najczęściej zakładane są felgi stalowe, które są ciężkie i nie wyglądają tak spektakularnie, jak felgi aluminiowe. Alufelgi są znacznie lżejsze, mają nie tylko mniejszą obręcz, ale też lepsze parametry konstrukcyjne. Oczywiście są też znacznie droższe, ponieważ wykonane zostały przez kształtowanie (odkuwanie) odpowiednio wcześniej przygotowanego stopu aluminium.
Warto pamiętać, że felga jest częścią wymienną i nawet jeśli kupimy auto z całymi stalowymi kołami, możemy dokupić komplet nowych felg aluminiowych. W sieci dostępnych jest wiele wzorów i rodzajów. Należy pamiętać, aby dopasować felgę do auta, np. busy czy większe i cięższe samochody muszą mieć wzmocnione felgi, odporne na znaczne obciążenia w trakcie jazdy. Alufelgi zdecydowanie podkreślają drapieżny wygląd auta, ale mają jeszcze jedną ważną zaletę. Ponieważ są lżejsze, koło zużywa mniej energii w trakcie przyspieszania, co przekłada się na zmniejszenie zużycia paliwa. Mówiąc dosłownie — auto jedzie na lżejszych kołach, więc silnik generuje mniej siły, aby wprawić je w ruch.
Czym jest Krwawa Felga?
Krwawa felga to efekt, który powoduje środek chemiczny do czyszczenia tej właśnie części koła, na którym osadza się nie tylko brud, kurz czy elementy nawierzchni drogi, ale przede wszystkim osad z kloców hamulcowych. Ponieważ osad jest pochodzenia metalicznego, ciężko go usunąć wodą z klasycznym środkiem myjącym. Zabrudzenia osadzają się zwłaszcza w trakcie hamowania, kiedy klocki hamulcowe zaciskają się na tarczy. Oczywiście im dynamiczniejsza jazda, tym większe zużycie klocków, które po prostu się ścierają i więcej osadu.
Środek do czyszczenia felg
Krwawa felga to efekt, który daje środek do czyszczenia felg o konsystencji gęstego żelu lub sprayu. Gęstsze preparaty nie nie spływają od razu z powierzchni, a utrzymują się na niej tak długo, aż cząsteczki chemiczne zaczną neutralizować osad z klocków hamulcowych. Mimo jego mocnego składu można go stosować na felgi aluminiowe bez obaw o uszkodzenie ich powierzchni. Czerwone zabarwienie pojawia się już po kilku minutach od jego nałożenia. Ważne, że spryskanej powierzchni nie trzeba trzeć mechanicznie. Wystarczy nałożyć płyn, odczekać kilka minut i spłukać go wodą pod ciśnieniem.
Czy warto stosować płyn do felg?
Brudne felgi to nie tylko mało estetyczny wygląd. Jeśli zastanawiasz się, czy warto stosować płyn do felg, to aby felga dobrze się prezentowała, środki do pielęgnacji auta są koniecznością. Zadbane felgi, które utrzymują swoje parametry to przede wszystkim bezpieczeństwo, przyczepność i lepszy komfort w trakcie jazdy. Zwłaszcza designerskie felgi samochodowe z wieloma zakamarkami gromadzą duże ilości osadów, które ciężko wyczyścić inaczej niż z pomocą dedykowanego preparatu.
Jak dobrać płyn do mycia felg?
Warto mieć na uwadze, że nie wszystkie płyny do mycia felg są uniwersalne i nadają się do każdej powierzchni, dlatego zawsze należy najpierw zapoznać się ze specyfikacją i zaleceniami producenta. Dostępne są różne rodzaje felg samochodowych:
- chromowane,
- anodyzowane,
- stalowe,
- lakierowane,
- bez powłoki lakierowej.
Uważać należy zwłaszcza na powierzchnie chromowa i anodyzowane, ponieważ nieodpowiednie preparaty czyszczące mogą uszkodzić zewnętrzną powłokę felgi. Efekt krwawiącej felgi można uzyskać zarówno z pomocą żelu, jak i sprayu. Poza czyszczeniem warto też wiedzieć, jak felgi trzeba konserwować. Aby zapobiegać zabrudzeniom, warto stosować na oczyszczone felgi wosk zabezpieczający.