Zobacz wszystkie
Brak wyników wyszukiwania.
Szukaj na blogu
Archiwum postów
Ostatnie komentarze
Brak opinii.

GPS dla psa, lokalizator dla kota - jak wybrać i na co zwracać uwagę?

2021-01-10
Do ulubionych1
0
0
Do ulubionych1

GPS dla psa, lokalizator dla kota - jak wybrać i na co zwracać uwagę?

2021-01-10

Czym jest GPS dla psa/kota?

Lokalizator GPS dla psa czy kota działa – wbrew powszechnej opinii- dokładnie na takiej samej zasadzie, jak zwyczajny GPS. Zdziwieni? Wykorzystanie tego systemu w opiece nad zwierzętami miało już miejsce wiele lat temu, jednak dopiero teraz doprowadzono go do perfekcji, przez co stał się popularny i coraz częściej stosowany przez właścicieli małych przyjaciół. Lokalizator GPS bardzo dokładnie wskazuje aktualne umiejscowienie psa czy kota – z dokładnością aż do 1 metra w zasięgu nadajnika, który wskazuje dane przekazane przez nawigację satelitarną. Współcześnie nawet brak zasięgu GPS nie jest większym problemem – najnowsze lokalizatory wykorzystują Wi-Fi lub naziemne nadajniki operatorów komórkowych i za ich pomocą wskazują miejsce przebywania nadajnika, a Ty możesz kontrolować sytuację prosto ze swojego smartfona. Brzmi prosto – i takie jest! Obecnie na rynku istnieje wiele modeli i rodzajów lokalizatorów GPS dla psa i kota – pupila zaopatrzyć można nie tylko w amatorskie, ale także profesjonalne obroże z GPS, dzięki którym znać będziemy aktualne położenie czworonoga, a w przypadku pokonywanej przez niego trasy – zdobędziemy możliwość śledzenia go. Takie rozwiązanie bardzo często pozwala na wyeliminowanie ogromnej ilości stresu z codziennego życia właściciela – częste ucieczki psa czy kota, a także wielogodzinne ich poszukiwania, to stresogenny czynnik, który wpływać może na radość ze wspólnie spędzanego czasu. Jednak lokalizator jest świetnym wyborem nawet wtedy, gdy takie sytuacje nie dzieją się regularnie – podczas pobytu pupila na zewnątrz zawsze zdarzyć się może niespodziewane zerwanie psa ze smyczy, ucieczka wyprowadzanego na szelkach kota czy nawet jego nieplanowana ucieczka przez okno lub balkon. Odnalezienie czworonogów zdecydowanie będzie szybsze i łatwiejsze z lokalizatorem GPS, który szybko i sprawnie wskaże położenie przyjaciela. GPS tracker bardzo często wyposażony jest także w system powiadomień zwany „strefą bezpieczną”, które zasygnalizują, gdy zwierzak oddali się na ustaloną ilość kilometrów lub przekroczy wcześniej ustalony teren.         

 

Obroża, brelok, przywieszka – co wybrać?

Obecnie na rynku istnieje ogromny wybór lokalizatorów GPS dla psa czy kota – mogą mieć one formę stylowego breloka, przywieszki a nawet całej obroży. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jak najmniejszy rozmiar przedmiotu, ponieważ będzie on towarzyszył zwierzęciu – w przypadku zagubienia – nawet kilka godzin, a oprócz tego musi stanowić wygodną opcję przy codziennym użytkowaniu. Zastanów się także nad tym, co lubi Twój czworonożny pupil. Jeżeli wszelkiego rodzaju przywieszki, breloki czy dyndające przedmioty irytują go to zdecydowanie postaw na wysokiej jakości obrożę z wbudowanym GPS. Sytuacja powinna wyglądać podobnie w momencie, gdy nie jesteś pewny trwałości oraz wytrzymałości swojej obecnej obroży, a więc przymocowanie do niej lokalizatora GPS w postaci przywieszki może skończyć się po prostu zgubieniem go przez psa czy kota. Lokalizator w tej postaci powinien być także pierwszym wyborem dla kota – zwierzęta te posiadają naturalny odruch zdejmowania z siebie „niepotrzebnych” przedmiotów, dlatego łatwo mogą pozbyć się trackera. Brelok jest zdecydowanie lepszą i bezpieczniejszą opcją przy wyborze odpowiedniego lokalizatora dla psów.

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze GPS dla psa/kota?

Wybór najodpowiedniejszego GPS dla psa i kota wcale nie musi być trudne. Podpowiadamy, jak wybrać taki nawigator, który będzie najlepszy nie tylko dla Twojego pupila, ale także dla Ciebie. Pierwszą kwestią jest dobór odpowiedniej formy urządzenia, co dokładnie omówiliśmy wyżej. Kolejną bardzo ważną sprawą jest to, że GPS musi być mały, lekki, prosty w obsłudze, a także posiadać solidną obudowę – dlatego przed zakupem warto sprawdzić dokładnie, jaką renomę ma sprzedawca i czy jego produkty spełniają te kryteria. Kolejną zaletą będzie niewątpliwie jego odporność na działanie wody, a także na urazy mechaniczne. Jest to szczególnie ważne, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć pogody ani warunków, w których pies lub kot zaginą, dlatego warto wybrać taki lokalizator GPS, który nie zawiedzie nas także w ekstremalnych warunkach. Pomocne będzie także wyposażenie sprzętu w źródło światła (na przykład diody LED), które pozwolą na szybkie dostrzeżenie psa lub kota w przypadku nocnych spacerów czy wyjść „za potrzebą”. Zwrócić należy uwagę także na dokładność potencjalnego lokalizatora GPS dla psa czy kota – ta wartość u proponowanych na rynku trackerów waha się nawet od 0,5 do 6 m w zasięgu sieci GPS, podobnie jak funkcja użycia sygnału naziemnych nadajników operatorów komórkowych czy sieci WiFi, o czym wcześniej wspominaliśmy. Posiadacze GPS dla psów czy kotów wskazują także, że istotną dla nich kwestią jest posiadanie przez urządzenie nasłuchu otoczenia, które pozwala właścicielowi na „podsłuchanie” tego, co aktualnie dzieje się w pobliżu czworonożnego przyjaciela. Takie ułatwienie może wydawać się zbyteczne, jednak okazuje się być niezastąpionym w przypadku kradzieży lub uprowadzenia zwierzęcia. Takie sytuacje mają miejsce głównie w przypadku psów czy kotów rasowych, jednak coraz częściej spotyka także zwierzęta „w typie rasy”. W przypadku tych, którzy chcą mieć kontrolę nad miejscem przebywania zwierzęcia przez 24 godziny na dobę, poleca się wybieranie tych lokalizatorów, które posiadają możliwość ustalenia „strefy bezpiecznej” a także alarmowania, gdy pupil znajdzie się poza nią. Takie rozwiązanie pozwala na szybką interwencję w przypadku na przykład ucieczki kota czy psa z domu. Wiele użytkowników woli także GPS, który posiada kompatybilną polską aplikację, jednak to kryterium nie jest ważne dla wszystkich użytkowników.

 

Dodatkowe funkcje – zwróć na to uwagę

Lokalizator GPS dla psa lub kota musi być przemyślaną decyzją – sprzęt ten może nawet uratować życie Twojego czworonoga, dlatego warto zastanowić się nad jego wszystkimi dostępnymi funkcjami. Dodatkową zaletą niektórych trackerów GPS dla zwierząt jest możliwość poznania całej historii lokalizacji pupila, a tym samym tego, gdzie i kiedy był. Za pomocą tego rozwiązania w bardzo łatwy i szybki sposób poznać można ulubione miejsca czworonożnego przyjaciela, oszacować czas oraz długość wędrówek, których potrzebuje, a także przeanalizować czy miejsca, w które razem się udajecie, są dla niego bezpieczne i odpowiednie. Tworzenie oraz utrwalanie pozytywnych nawyków zarówno kota jak i psa, mają fundamentalne znaczenie w socjalizacji z człowiekiem, a także w zachowaniu dobrej kondycji psychicznej zwierzaka. To nie wszystko – przy wyborze najlepszego lokalizatora warto także sprawdzić, czy dany producent oferuje w tygodniu pełne wsparcie telefoniczne (lub mailowe) i czy będzie ono dostępne w potencjalnych, ciężkich dla Ciebie sytuacjach. Zapoznaj się także z warunkami, a także długością trwania gwarancji. Ostatnią funkcja, na którą chcieliśmy zwrócić uwagę, będzie korzystna głównie dla tych osób, które podróżują ze swoim psem i kotem, więc zależy im także na bezpieczeństwie przyjaciela w innych krajach. Powinni oni zainteresować się tym, czy dany lokalizator GPS działa i jest obsługiwany w innych krajach na całym świecie, ponieważ nie wszystkie trackery posiadają taką właśnie funkcję.

Menu

Menu

Aby dodać do ulubionych musisz być zalogowany.

Zaloguj się