Na rynku jest wiele wideorejestratorów - od podstawowych po te wyposażone w zaawansowane funkcje dodatkowe. Ważne, aby przed zakupem odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będziemy używać kamery samochodowej tylko do nagrywania w czasie jazdy, czy warto postawić na dodatkowe funkcjonalności. Od tej odpowiedzi zależeć będzie również cena naszego urządzenia.
Po co nam kamera do samochodu?
Jeśli zastanawiasz się, czy kamera do samochodu jest Ci naprawdę potrzebna, pomyśl o bezpieczeństwie swoim i auta. Wideorejestrator to nieoceniona pomoc w nieprzewidzianych sytuacjach na drodze, zwłaszcza jeśli chcemy lub musimy udowodnić, że nie zawiniliśmy w zdarzeniu drogowym. Równie często zdarza się, że sprawca kolizji ucieka, a my nie mamy zapisanych numerów rejestracyjnych samochodu. Właśnie w takich sytuacjach przekonujesz się, jak ważna jest kamera samochodowa. Nagranie jest zabezpieczonym materiałem dowodowym, który może znacznie przyspieszyć sprawę o orzekanie o winie czy przyznanie odszkodowania.
To nie wszystko. Wideorejestrator służy też jako zabezpieczenie auta przed kradzieżą, zwłaszcza jeśli samochód nie stoi na strzeżonym parkingu. Potencjalnych złodziei często zniechęca sama migająca dioda kamery samochodowej, a warto wiedzieć, że część modeli można sparować ze smartfonem i z poziomu telefonu śledzić to, co dzieje się wokół auta. Podobnie, jeśli Twój pojazd zostanie uszkodzony na parkingu, np. w hipermarkecie. Nawet jeśli nie będziesz świadkiem zdarzenia, Twoja kamerka do samochodu z pewnością je nagra!
Czym się kierować wybierając najlepszy wideorejestrator?
Mimo że nigdy nie będziesz miał stu procentowej pewności, że Twoja kamera samochodowa zawsze nagra to, czego akurat potrzebujesz, warto upewnić się, że będzie miała najlepsze funkcje w ramach dostępnych na rynku modeli i oczywiście Twojego budżetu. Od czego zacząć?
Jakość obrazu i kąt widzenia kamery do samochodu
Na rynku jest wiele modeli kamerek samochodowych, warto jednak postawić na taki, który poza szerokim kątem nagrywania, udostępnia filmy w rozdzielczości minimum Full HD. Obecnie producenci mają w ofercie wideorejestratoty nagrywające też w rozdzielczości 4K i nie należy tej opcji traktować w kategorii zbędnego wydatku! Kamery z szerokim obiektywem, zarówno w trakcie jazdy, jak i na parkingu, będą rejestrowały nie tylko obraz sprzed maski, ale również boki auta i to, co dzieje się na poboczu. Co więcej, przy dużej rozdzielczości tablice rejestracyjne będzie można bez problemu odczytać, nawet jeśli zostaną nagrane z większej odległości. To kluczowa informacja, jeśli chcemy ustalić sprawcę lub świadków zdarzenia drogowego.
Wybierając kamerę do samochodu, zawsze warto sprawdzić wcześniej nagrania z interesujących nas modeli. W internecie można znaleźć wiele rankingów wideorejestratorów, do których dołączone są również przykładowe filmy czy zdjęcia. Jeśli nie masz doświadczenia, łatwo wpaść w pułapkę. Czy wiesz, że bardzo szeroki kąt „widzenia” kamerki samochodowej może zniekształcać obraz, powodując tzw. efekt beczki? Właśnie dlatego warto wcześniej sprawdzić lub zasięgnąć opinii bardziej doświadczonych osób.
Podobnie, jeśli chodzi o jakość...
Przetwornik obrazu wideorejestratora
Wspomniana rozdzielczość kamerki samochodowej nie zawsze gwarantuje, że dostrzeżemy każdy potrzebny nam szczegół. Poza oczywistymi czynnikami, na które nie mamy wpływu, jak warunki atmosferyczne czy zabrudzone tablice rejestracyjne, są też dwa parametry, które niewłaściwie dobrane, również to uniemożliwią.
Wideorejestratory samochodowe różnią się bowiem przetwornikiem obrazu (tzw. matrycą lub sensorem). To parametr, który ma znaczenia, jeśli kamera pracuje przy niedostatecznym oświetleniu lub całkowitym jego braku. Przy słabym przetworniku obraz będzie zaciemniony i zupełnie nieczytelny. Dobrej jakości sensor będzie miał bardzo wysoką czułość na światło, a to decyduje o jakości nagrania. Podobnie obiektyw i wartość przysłony, których oznaczenia również znajdują się w specyfikacji, a którymi często producenci nie chwalą się w oficjalnych komunikatach.
Zasilanie kamery samochodowej
Większość dostępnych na rynku wideorejestratorów jest standardowo zasilana zintegrowanym akumulatorem. Taka kamera samochodowa będzie działała nawet długi czas po tym, jak auto przestanie pracować, przechodząc w tryb uśpienia. Warto pamiętać, że zasilanie akumulatorowe nie pozwala rejestrować obrazu w trybie ciągłym, ponieważ bateria wystarczy wówczas na kilkanaście do kilkudziesięciu minut, a jakość nagrań może być obniżona.
Drugim rodzajem zasilania kamery do samochodu jest kondensator, który po wyłączeniu zasilania utrzymuje właściwe napięcie, aby dokończyć prawidłowe zapisywanie plików. Nie jest on w stanie co prawda utrzymać tak długo urządzenia w trybie uśpienia, ale jego przewagą jest większa odporność na działania czynników zewnętrznych, zwłaszcza ujemnych temperatur, które wpływają na pracę i parametry akumulatorów.
Funkcje dodatkowe wideorejestratorów
Funkcje dodatkowe do prawdziwe pole do popisu dla producentów kamer samochodowych. Warto, aby wybrany model posiadał opcję detekcji ruchu i wstrząsów, które są automatycznie aktywowane po zaparkowaniu auta. Wówczas każda zmiana obrazu lub dźwięk aktywuje urządzenie, które zaczyna rejestrować obraz.
Co jeszcze? Dodatkowy czujnik wstrząsów i przeciążeń, tzw. G-Sensor przy gwałtownych zdarzeniach, jak kolizja, uderzenie, głośny dźwięk czy nagłe hamowanie przesunie i zabezpieczy zapis nagrania do folderu, z którego może być usunięty tylko ręcznie. W ten sposób mamy pewność, że nagranie nie zostanie nadpisane przez kolejne.
Najnowsze wideorejestratory wyposażone są również w GPS i możliwość zdalnego sterowania. Wybierając model do naszego auta warto, poza parametrami zapisanymi na opakowaniu, zajrzeć też do środka i sprawdzić tak prozaiczne elementy, jak system mocowania, dodatkowe uchwyty czy nawet waga urządzenia. Nawet najlepsza kamerka samochodowa nie spełni swoich funkcji, jeśli nie będziemy mogli z niej komfortowo korzystać.