Zobacz wszystkie
Brak wyników wyszukiwania.
Szukaj na blogu
Archiwum postów
Ostatnie komentarze
Brak opinii.
Do ulubionych0
0
0
Do ulubionych0

Programy do śledzenia telefonu - jak wykryć program szpiegujący?

2021-04-16

Programy do śledzenia telefonu - jak wykryć program szpiegujący?

Programy szpiegowskie do telefonu od wielu lat są bardzo popularne. W wyszukiwarkach internetowych bardzo często spotkać można zapytania o najlepsze aplikacje do szpiegowania komórki, namierzenie czy szpiegowanie urządzenia, a także o sposoby włamania się do smartfona. Coraz więcej osób zastanawia się więc nad tym, jak sprawdzić, czy ich telefon jest inwigilowany i jak pozbyć się szkodliwego oprogramowania spyware. Podpowiadamy, jakie są na to sposoby. 

Spyware – cichy szpieg

Nikt nie lubi być szpiegowany i śledzony bez swojej wiedzy, dlatego tysiące osób dziennie przeszukuje przeglądarki internetowe w poszukiwaniu odpowiedzi czym jest spyware. Odpowiedź jest bardzo prosta – jest to rodzaj złośliwego i szkodliwego oprogramowania, które pozwala hakerom i jego użytkownikom na otrzymanie dostępu do Twoich danych, poufnych informacji czy aktywności online. To nie wszystko – spyware może instalować „zatrute” aplikacje na Twoim telefonie, a nawet przekierowywać adresy stron internetowych. Jednym słowem – jeżeli padłeś ofiarą spyware, to wszystkie informacje z Twoich urządzeń elektronicznych są zagrożone. Wszystko to dzieje się w sposób bardzo dyskretny, a osoba, która pada ofiarą takiego oprogramowania, rzadko zdaje sobie z tego sprawę. 

Jak to się dzieje?

Kiedy myślimy o oprogramowaniu szpiegowskim lub aplikacji do śledzenia naszego telefonu, bardzo często wydaje nam się to trudnym do zrealizowania. Często przekonujemy samych siebie, że to nie mogło spotkać akurat nas, bo przecież nie wykonywaliśmy żadnych nietypowych aktywności. Nic bardziej mylnego. Szkodliwe oprogramowanie typu spyware jest bardzo sprytne – do naszych urządzeń dostać się może między innymi przez otwarty załącznik, wejście w normalnie wyglądającą stronę www czy zainstalowanie gry.

Czy jest się czego bać?

Kiedy wirus wykorzysta już luki w zabezpieczeniach i dostanie się do Twojego telefonu to może wyrządzić na nim wiele krzywd – na przykład wykraść wszystkie hasła i loginy (także bankowy), udostępnić hakerowi zdalny dostęp do Twojej komórki, a także wysyłać w Twoim imieniu niebezpieczne linki czy właśnie załączniki. Program szpiegowski na telefon może uzyskać także takie dane jak dokładna historia połączeń, wszystkie wiadomości tekstowe, numery telefonów, historia przeglądania stron internetowych, aktualna lokalizacja telefonu, galeria zdjęć czy skrzynka mailowa. Wiele z aplikacji szpiegujących potrafi także używać mikrofonu telefonu do rejestrowania otoczenia czy wysyłać wiadomości w aplikacjach. 

Pierwsze symptomy

Wiemy już, że oprogramowanie spyware może mieć fatalny w skutkach wpływ na nasz telefon, a także dane w nim zawarte. Warto więc zapoznać się z kilkoma symptomami które mogą świadczyć o tym, że posiadasz w swoim sprzęcie program do szpiegowania telefonu. Jednym z nich jest zdecydowanie szybkie i nagłe przegrzanie baterii – wiele ze szkodliwych aplikacji powoduje przeciążenie procesora, a co za tym idzie – jej zepsuciem. Kolejnym z objawów „choroby telefonu” może być fakt, że łączy się on z siecią lub internetem bez Twojej wiedzy i działania, a także ciągłe żądanie logowania do różnych kont i aplikacji. Na Twoim telefonie nagle pojawiają się nieznane aplikacje? Przyciski wariują? Komórka zachowuje się inaczej niż zwykle? Bądź ostrożny – być może padłeś ofiarą złośliwego oprogramowania szpiegowskiego.  

To jednak program szpiegowski – co robić?

W takiej sytuacji najważniejszy jest spokój. Wydawać się to może banalne, ale pochopne działania, klikanie w przypadkowe komunikaty i inne nieprzemyślane ruchy mogą tylko pogorszyć sytuację. Przede wszystkim przestań używać „skażonego” urządzenia i na czas diagnozy przerzuć się na inną komórkę. Dzięki temu haker nie będzie na bieżąco z Twoimi działaniami i być może zorientuje się, że został przyłapany, a Ty zyskasz trochę czasu. Najprawdopodobniej będzie on także znał aktualną lokalizację, dlatego koniecznie weź telefon w przypadku zgłoszenia sytuacji na policję – być może w takiej sytuacji komórkowy szpieg da sobie spokój i wycofa szkodliwe oprogramowanie. Bardzo ważnym jest także, aby zainfekowany sprzęt owinąć w materiał i schować go do wygłuszonego miejsca – warto zdać sobie sprawę, że większość wirusów potrafi nagrywać otoczenie telefonu i przekazywać go hakerowi. Bardzo pomocne będzie także wyłączenie lub odłączenie go od internetu – większość złośliwych aplikacji działa tylko wówczas, gdy nasz smartfon jest podłączony do Internetu i jest włączony. Wiele osób decyduje się także na przywrócenie ustawień fabrycznych w urządzeniu i aktualizację całego systemu. 

Co jeszcze mogę zrobić?

Może wydawać się to banalne, ale najłatwiejszym sposobem na uniknięcie szkodliwego oprogramowania szpiegowskiego na telefon jest po prostu… nie udostępniania go innym osobom. Bardzo często to właśnie postronne osoby zezwalają wirusowi na dostanie się do naszej komórki. Często zdarza się to także w przypadku nieautoryzowanych zakupów lub napraw poza oficjalnymi salonami. Nie podawaj także nikomu danych do swojego konta iCloud – za ich pomocą dowolna osoba może mieć dostęp zarówno do Twoich zdjęć czy danych, jak i posiadać zdalny dostęp do telefonu. 

Oprogramowanie spyware jest bardzo dyskretne i groźne, dlatego należy bacznie przyglądać się zmianom, które zachodzą na naszym telefonie i sprawdzać wszystkie niepokojące objawy. Bezpieczeństwo naszych danych jest tego warte.

Komentarze (0)
Napisz odpowiedź (0)
Proszę zalogować się aby dodać komentarz.

Menu

Menu

Aby dodać do ulubionych musisz być zalogowany.

Zaloguj się