Mimo że prawo jazdy od lat masz w kieszeni, a od niedawna również w aplikacji na smartfonie, jesteśmy niemal pewni, że wielu z was myli rodzaje świateł samochodowych i zapomina, które z nich są obowiązkowe. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, do czego służą światła pozycyjne i jakie są ich rodzaje. Sprawdź i odśwież swoją wiedzę, aby uniknąć mandatu.
Do czego służą światła pozycyjne?
Odpowiedź na to pytanie oczywiście nie jest trudna i z pewnością udzieli jej każdy z Was, niezależnie od tego, czy będzie umiał wskazać, gdzie w samochodzie się one znajdują. Rodzaje świateł samochodowych to obowiązkowa wiedza każdego, kto zdaje egzamin na prawo jazdy. Jednak w nowoczesnych autach, gdzie funkcje są często zautomatyzowane, często zapominamy, które światła są włączone, ponieważ decyduje o tym komputer pokładowy. Ma to oczywiste przełożenie na nasze bezpieczeństwo na drodze, ale warto też od czasu do czasu odświeżyć wiedzę.
Światła pozycyjne służą do określania pozycji pojazdu i zgodnie z polskimi przepisami są obowiązkowym elementem wyposażenia każdego samochodu. Pozwalają innym kierowcom, zwłaszcza w warunkach ograniczonej widoczności, dostrzec przód i tył auta.
Światła pozycyjne vs światła dzienne
Czy światła pozycyjne są tym samym co światła dzienne? Świateł pozycyjnych używamy zwykle w warunkach ograniczonej widoczności. Jeśli auto wyposażone jest w tryb jazdy dziennej i dopasowane do niego funkcje oświetlenia, światła do jazdy dziennej będą zapalone tylko z przodu, aby umożliwić kierowcom dostrzeżenie uczestnika ruchu drogowego z większej odległości. Często wtedy włączona jest inna lampa (zwykle mniejsza o mniejszym natężeniu światła), niż kiedy włączą się światła pozycyjne. Łatwo to zaobserwować w samochodach, których czujniki same dostosowują tryb świecenia reflektorów, zmieniając go z dziennego na nocny, np. po wjeździe do tunelu czy kiedy zapada zmrok.
Jeśli w Twoim samochodzie nie ma czujników i musisz ustawienia świateł zmieniać ręcznie, pamiętaj, żeby uruchomić światła pozycyjne również w deszczu lub jeśli wjedziesz we mgłę. W przeciwnym razie inni uczestnicy ruchu drogowego mogą nie zauważyć Twojego auta, a w sytuacji nagłego hamowania nie jest trudno o kolizję. Jeśli w warunkach ograniczonej widoczności nie ma przed Tobą innego pojazdu, włącz światłą drogowe, często nazywane długimi, które pozwolą Ci dostrzec ewentualne przeszkody na drodze i ominąć je z bezpiecznej odległości.
Światła pozycyjne a światła postojowe - jaka jest różnica?
Światła postojowe, w przeciwieństwie do świateł pozycyjnych, nie są obowiązkowym elementem auta. Dlaczego więc w ogóle posługujemy się tym terminem? Niektóre auta są faktycznie wyposażone w światła postojowe lub tryb postojowy, którego można użyć tylko wtedy, kiedy auto jest zaparkowane. Często też są uruchamiane ręcznie.
Pamiętaj! Jeśli Twoje auto ma światła postojowe (lub tryb postojowy) - nie możesz ich używać w trakcie jazdy!
W nowoczesnych autach światła pozycyjne świecą zwykle zarówno w trakcie jazdy, jak i podczas postoju, pod warunkiem, że w stacyjce znajduje się kluczyk lub na kokpicie jest dodatkowy przełącznik, którym można przestawić tryb świecenia reflektorów z pozycyjnego na postojowy. W niektórych samochodach po przestawieniu trybu, kiedy auto stoi, moc świateł jest mniejsza lub w tryb postojową włączają się kierunkowskazy, ale tylko z jednej strony pojazdu (od środka jezdni).
Jeśli nadal nie masz pewności, czy dobrze zrozumiałeś różnicę między światłami pozycyjnymi a postojowymi - niezależnie czy jedziesz, czy zaparkowałeś, włącz światła pozycyjne.
Rodzaje świateł pozycyjnych
Jeśli mówimy o rodzajach świateł pozycyjnych mamy na myśli nie typ reflektorów, ale ich barwę. Polskie prawo wymaga, aby każde auto dopuszczone do ruchu drogowego miało dwa światła pozycyjne (białe) z przodu i również dwa z tyłu (czerwone). Lampy pozycyjne nie tylko informują uczestników, gdzie jest przód i tył auta, ale również pozwalają określić jego szerokość, co ma szczególne znaczenie w trakcie manewru mijania w warunkach ograniczonej widoczności.
A co jeśli do auta dołączona jest przyczepa? Przepis dotyczy zarówno pojazdów, jak i przyczep, jeśli ich szerokość wynosi 1,6 m i więcej. Natomiast jeśli długość pojazdu silnikowego i przyczepy przekracza 6 m, wymagane są też światła pozycyjne boczne.
Światła zewnętrzne w tym pozycyjne, mają też wyznaczoną wymaganą widoczność. Dla samochodów osobowych określono 300 m, jako minimalną odległość, z której powinny być widoczne światła pozycyjne w nocy, przy dobrej przejrzystości powietrza, czyli jeśli nie ma zamglenia lub opadów.
Wiemy, że często nie pamiętacie, jakie mamy rodzaje świateł w samochodzie. Mamy natomiast nadzieję, że nasz poradnik nieco odświeżył tę wiedzę. Najważniejsze, aby wiedzieć, że światła pozycyjne są obowiązkowym wyposażeniem auta.