Jakie są najważniejsze cechy kamer wewnętrznych?
Urządzenia wewnętrzne to zwykle kamery do monitoringu wnętrza domu, biura lub powierzchni przemysłowych. Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań, które mogą pracować niezależnie, ale też w ramach większych systemów. O czym pamiętać, jeśli wybieramy kamery do domu?
- Przede wszystkim muszą to być urządzenia, gwarantujące obraz wysokiej jakości. W sytuacji, kiedy nagrania musimy przekazać policji, warto, aby ułatwiły identyfikację potencjalnych sprawców przestępstwa. Niestety im niższa cena, tym często również gorsza jakość nagrań, dlatego kwota, którą zapłacimy, nie powinna być głównym determinantem wyborów. Dziś jakość full HD to minimum, aby odtwarzane filmy mogły być użyte do identyfikacji.
- Równie ważne jest źródło zasilania. Kamery do monitoringu z własnym akumulatorem są bardzo wygodnym rozwiązaniem, ale wymagają systematycznej kontroli stanu baterii. Te zasilane na kable należy zamontować tak, aby przewody nie zaburzały wyglądu wnętrza, ale też nie były w zbyt dużej odległości od rejestratora, ponieważ może to powodować opóźnienie docierającego sygnału. Zwiększona odporność na warunki zewnętrzne nie jest tutaj wymagana, ponieważ urządzenia nie pracują w zmieniających się warunkach atmosferycznych.
- Jeśli zależy nam na kompleksowej ochronie, wybrane urządzenia muszą gwarantować prawidłową pracę w warunkach ograniczonej widoczności, ale także całkowitych ciemnościach. Pomocny jest w tym przypadku tryb dzień noc oraz diody, które wytwarzają promieniowanie podczerwone. Promieniowanie podczerwone odbija się od oświetlanych obiektów i wraca do odbiornika. Obraz z urządzenia jest wyraźny i dość dokładnie umożliwia identyfikację, mimo braku dodatkowego źródła światła.
- Kolejną użyteczną funkcją jest detektor ruchu. To również odpowiedź na potrzebę zaoszczędzenia baterii kamery z zasilaniem wewnętrznym. Kamera pracuje w trybie czuwania, a jeśli detektor wykryje ruch, uruchamia tryb nagrywania.
- Na rynku dostępne są też kamery WiFi, które do przesyłania sygnału używają sieci domowej lub własnej, wewnętrznej. To modele, które są bardzo łatwe w obsłudze, ponieważ można nimi sterować za pośrednictwem dedykowanej aplikacji.
Kamera z mikrofonem
Kamera z mikrofonem do nagrywania rejestruje nie tylko obraz, ale także dźwięk. To podwójne zabezpieczenie na wypadek, gdyby nagranie nie było wyraźne lub w sytuacji, kiedy tak naprawdę większe znaczenie ma sama rozmowa. Nawet w przypadku awarii urządzenia, jeśli kamera działa, ale nie ma obrazu, mikrofon zarejestruje wszystkie dźwięki.
Jak dobrać kamerę wewnętrzną do swoich potrzeb?
Wybierając kamerę wewnętrzną do domu lub biura, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będziemy jej używać. Inne kamery sprawdzą się do monitoringu, inne, jeśli chcemy zadbać o bezpieczeństwo domowników, a jeszcze inne, w sytuacji, kiedy zależy nam na pozyskaniu określonych informacji.
- Kamera do mieszkania jest urządzeniem, które zwykle nagrywa w pętli. Wybierając najlepszy model, ważne, aby zadbać nie tylko o parametry, ale też o estetykę. To urządzenie, które powinno się dyskretnie wpisać w dominującą w domu aranżację.
- Jeśli natomiast szukamy urządzenia do biura lub zakładu pracy, jego wygląd nie jest tak ważny, jak tryb pracy. W dużych przestrzeniach konieczne może być zamontowanie kilku kamer, aby ograniczyć tzw. martwe strefy. O instalacji systemu zawsze należy poinformować pracowników, ponieważ to działanie, które reguluje kodeks pracy.
- Kamery używane do pozyskiwania danych i informacji to zwykle mini kamerki szpiegowskie. Niezwykle małe i lekkie urządzenia można zamontować w zasadzie w dowolnym miejscu. Nie tylko rejestrują obraz, ale także dźwięk. Z ich pomocą można nagrać spotkania, ale też ważne dokumenty. Zanim zdecydujemy się jednak na ten krok, warto pamiętać, że nagrywanie bez zgody osób trzecich podlega karze grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności. Jeśli podejrzewamy przestępstwo lub działanie na naszą szkodę, warto wcześniej skontaktować się ze specjalistą, który doradzi, gdzie i jak zamontować tego typu urządzenia do inwigilacji, co nam za to grozi i jakie są ewentualne szanse na oddalenie pozwu w postępowaniu sądowym.
Kamera do podglądu na żywo
Kamery domowe do podglądu na żywo zwykle obsługiwane są z poziomu smartfona lub laptopa. W odpowiednim oprogramowaniu lub aplikacji wystarczy wbić IP nadajnika. Jeśli używamy ich do kontroli sytuacji w domu, w którym zostawiamy dzieci lub zwierzaki, można je uruchomić w dowolnym momencie. Dość powiedzieć, że coraz więcej urządzeń domowego użytku ma zainstalowane mini kamerki, np. odkurzacze, które pracują, kiedy nie ma nas w domu.
Kamera do biura
Podgląd na żywo zapewniają też systemy rozwiązań dedykowanych do monitoringu. Kamery do biura nie różnią się od tych, których używamy w domu, z tym że właściciele firm, poza poinformowaniem pracowników o wdrożeniu systemu nagrywania, muszą też dołożyć wszelkich starań, aby przechowywane dane były bezpieczne i nie trafiły do osób trzecich. Za rozpowszechnianie nagrań bez zgody zainteresowanych również grozi grzywna, ograniczenie lub pozbawienie wolności.
Szpiegowskie kamery do biura są wykorzystywane, jeśli właściciel firmy podejrzewa, że pracownicy działają na jego szkodę. Wykorzystując je, musi się liczyć, że udostępniając nagrania odpowiednim służbom, może zostać pozwany, np. o naruszenie dobrego imienia nagranych osób. Jeśli jednak dowody są poważne, sąd może oddalić roszczenia.
Kamery do domu i mieszkania
Ceny kamer do domu i mieszkania zaczynają się już od kilkuset złotych, więc nie jest to duży wydatek. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie, warto zdecydować się na taką inwestycję. Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań, które różnią się parametrami, ale warto rozważyć przede wszystkim te, które mają najlepsze oceny użytkowników.
Kamera do pokoju – zalety lampy z kamerą
Wśród malutkich kamer do pokoju warto zdecydować się na te, które zamiast klasycznego obiektywu, mają tzw. rybie oko. W ten sposób śledzą wszystko, co dzieje się w obrębie 360 stopni, czyli zapewniają pełen przegląd sytuacji. Aby działały prawidłowo, można zamontować je np. w żarówce, korzystając z odpowiedniego gwintu. Niektóre modele, mocowane np. do ściany lub sufitu umożliwiają nam sterowanie kamerą za pomocą smartfonu. To bardzo wygodna funkcja, kiedy akurat jesteśmy poza miejscem zamieszkania, a chcemy sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.
Mini kamera w gniazdku
Mini kamera w gniazdku to jeden ze szpiegowskich gadżetów. To niewielkich rozmiarów urządzenie, które może być dodatkowo wyposażone w maskownicę, utrudniającą identyfikację kamerki. To sposób na dyskretne nagrywanie, ale warto pamiętać, że tego typu urządzenie można wykryć. Jeśli chcemy mieć pewność, że nie jesteśmy podsłuchiwani i nagrywani, wystarczy uruchomić tryb apartu w telefonie i skierować w stronę podejrzanych obiektów, ponieważ mini kamerka emituje delikatne światło.
Dzwonek do drzwi z kamerą
Coraz częstszym rozwiązaniem jest dzwonek do drzwi z kamerą. Kamerka zwykle znajduje się przy domofonie, a odbiornik w mieszkaniu. Dzięki temu wiemy, kto prosi o otworzenie drzwi. Systemy można zamontować w dowolnym miejscu. W nowych blokach instalacją zajmują się właściciele lub zarządcy budynku, aby zapewnić lokatorom komfort i bezpieczeństwo. Zwłaszcza że coraz więcej słyszy się nie tylko o samych kradzieżach, ale też wyłudzeniach.
Jak podłączyć kamerę wewnętrzną?
Podłączenie kamery wewnętrznej zależy od wybranego modelu, dlatego przed uruchomieniem należ zawsze zapoznać się z dołączoną do opakowania instrukcją. Jeśli wybieramy kamerę do domu, warto zdecydować się na taką, którą możemy sparować z dedykowaną aplikacją. W ten sposób będziemy mogli zarządzać jej ustawieniami niezależnie od czasu i miejsca, a kiedy nie będziemy jej używać, kamerka pozostanie w trybie czuwania, aktywując się, np. jeśli czujniki wykryją ruch lub hałas.
Bardziej zaawansowane systemy monitoringu wymagają zintegrowania z odpowiednim rejestratorem. Podłączenie lepiej więc zostawić specjalistom, np. firmie, od której kupujemy dane rozwiązanie. Na rynku jest dostępnych coraz więcej tego typu usług. Monterzy nie tylko instalują urządzenia, ale także zajmują się ich bieżącą konserwacją i naprawami, aby działały prawidłowo.
Jak ustawić kamerę wewnętrzną?
Jeśli chodzi o ustawienie kamery wewnętrznej, najważniejsze jest to, aby obejmowała zasięgiem jak największą przestrzeń lub miała możliwość sterowania obiektywem. Właśnie dlatego w mieszkaniach dobrze sprawdzają się kamery w żarówce lub lampy z kamerą, które rejestrują z góry wszystko w zakresie 360 stopni. Inaczej, jeśli chodzi o urządzenia szpiegowskie. Kamera w okularach lub kamerka w guziku powinna nagrywać dokładnie to, na czym nam zależy. Wybór uzasadniony jest więc przede wszystkim od naszych potrzeb.