Sakwy motocyklowe są bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem, jeśli wybieramy się na dłuższe trasy, ale też musimy przewieźć kilka podręcznych rzeczy w mieście. Najlepsze sakwy lub kufry motocyklowe powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, odpornych na działanie czynników zewnętrznych, a jednocześnie powinny pasować do charakteru maszyny i podkreślać całość stylizacji.
Jak wybrać sakwy motocyklowe?
Sakwy motocyklowe to wybór zarówno dla osób, które przygotowują się do dalszej wyprawy, jak i dla tych, którzy przemieszczają się motorem po mieście. Jeśli w domowym garażu mamy kilka maszyn do wyboru, warto wybrać sakwy na motor uniwersalne, które będzie można łatwo dopasować do każdego typu motoru, zmieniając jedynie stelaż.
Wybierając sakwy motocyklowe, należy zwrócić uwagę na jakość materiału, który poddawany jest w trakcie jazdy dużym obciążeniom, a także działaniu czynników zewnętrznych, jak wiatr, deszcz, kurz czy piasek. Torby motocyklowe uniwersalne najczęściej są wykonane z mocnego nylonu, odpornego na przetarcia i uszkodzenia mechaniczne (niektóre firmy do ich produkcji wykorzystują ten sam materiał, z którego szyte są kamizelki kuloodporne dla wojska lub policji!). Zapięcie od góry zapobiega wypadaniu schowanych w nich rzeczy, a wewnętrzna torba dodatkowa gwarantuje, że pozostaną suche, nawet podczas jazdy w rzęsistym deszczu. Dobrze zabezpieczone zamknięcie sprawia, że do środka nie dostanie się kurz.
Dla kogo sakwy motocyklowe tekstylne?
Wspomniane już sakwy motocyklowe tekstylne sprawdzają się przy szybszej jeździe. Jeśli dodatkowo mają sztywny stelaż, to ich opływowy kształt w niczym nie będzie osłabiał parametrów motoru. W motorach szosowych montowane są zwykle z tyłu, więc warto wybrać model z dodatkowym zabezpieczeniem przed kontaktem z kołami lub przypaleniem od rozgrzanego silnika. Ich mocowanie, nawet przy szybkiej jeździe gwarantuje stabilność i nie musimy się obawiać, że sakwa spadnie na zakręcie czy w trakcie nagłego hamowania. Wzmocniony stelaż to także ochrona rzeczy w środku w momencie wywrotki. Sakwy warto wyposażyć też w odblaski, dzięki którym będziemy lepiej widoczni dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.
Sakwy motocyklowe bardzo często też mają możliwość dołożenia do nich dodatkowych elementów, np. tankbagu, czyli sztywnej torby na motor montowanej na zbiornik paliwa.
Na jaki motor sakwy motocyklowe skórzane?
Sakwy motocyklowe skórzane niezmiennie kojarzą się z legendarnymi wręcz chopperami. Mimo że turystyki nie rozwijają aż tak dużych prędkości, jak ścigacze czy motory szosowe, to skórzane sakwy na motor również muszą spełniać określone parametry, jeśli chodzi o odporność, ale też dodają charakteru i podkreślają unikalny wygląd.
Najlepsze sakwy motocyklowe skórzane wykonane są z bydlęcej skóry, ale coraz więcej producentów udostępnia również modele ze skóry ekologicznej, które cieszą się rosnącą popularnością. To uniwersalne rozwiązanie, które można dopasować do naszego stylu jazdy i typu maszyny. Sakwa motocyklowa na chopper może dodatkowo mieć elementy ozdobne, typu ćwieki czy stylowe przeszycia i zapięcia. Jednocześnie materiał powinien być odporny na przetarcia, uszkodzenia mechaniczne, a także działanie czynników zewnętrznych. Sakwy montowane z tyłu, wbrew pozorom, pozwalają zabrać ze sobą całkiem pokaźny bagaż na motocyklową wyprawę.
Sakwy czy kufry motocyklowe?
Kufry motocyklowe również możemy zamontować niemal do każdej maszyny. Od sakw wyróżnia je sztywniejsza konstrukcja (są wykonane z mocnego plastiku lub aluminium) i zwykle większa pojemność. Można do nich włożyć cały bagaż podręczny. Montowane na miejskim motorze lub skuterze będą idealne do przewiezienia zakupów czy rzeczy do pracy, nawet laptopa! Kufry motocyklowe wyposażone są w dodatkowe odblaski zwiększające widoczność na drodze i poprawiające bezpieczeństwo kierowcy.
Mimo że kufry są większe niż sakwy motocyklowe tekstylne do ścigaczy, mają również bardzo wygodny montaż. Wykonane są z materiałów odpornych na działanie czynników zewnętrznych i uszkodzenia mechaniczne. Jeśli przewozimy w nich cenne rzeczy, jak dokumenty i sprzęt do pracy, warto pomyśleć o zabezpieczeniu i wybrać model z zamknięciem, które zapobiega kradzieży. Przed zakupem zawsze należy pamiętać o płycie montażowej (zwykle jest uniwersalna) i dedykowanym do maszyny stelażu!
Kufry motocyklowe zwykle dzielimy, jeśli chodzi o pojemność, na miejskie i podróżne - turystyczne. Te pierwsze są mniejsze, a ich maksymalna pojemność to zwykle około 35 litrów. Można do nich włożyć rzeczy osobiste, schować kask czy przewieźć niewielkie zakupy. Na dłuższe wyprawy warto wybrać większe modele, których pojemność może sięgać nawet 65 litrów.