Co zrobić, jeśli zgubimy dowód rejestracyjny?
Po co nam dowód rejestracyjny?
Dowód rejestracyjny jest centralnie spersonalizowanym dokumentem, w którym zawarte są niezbędne dane właściciela pojazdu i dane techniczne auta. Dokument jest potwierdzeniem, że pojazd został dopuszczony do ruchu. Obecnie jednak nie musimy mieć ze sobą dowodu w momencie prowadzenia auta, ponieważ wszystkie dane (również na temat posiadanej polisy OC) zapisane są w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Oznacza to, że w trakcie kontroli, za brak dokumentu nie dostaniemy mandatu (50 zł), jak to miało miejsce przed 1 października 2018 roku.
Należy pamiętać, że brak obowiązku noszenia ze sobą dokumentów (dowodu rejestracyjnego, potwierdzenia polisy OC oraz prawa jazdy) nie oznacza, że uprawnień nie musimy mieć wcale.
Czy warto mieć przy sobie cyfrowy dowód rejestracyjny?
Cyfrowa wersja dokumentów jest wygodnym rozwiązaniem, ponieważ smartfon jest urządzeniem, które mamy przy sobie częściej niż portfel. Cyfrowy dowód rejestracyjny przydaje się, jeśli musimy sprawdzić dane pojazdu, np. przy stłuczce, wypełniając niezbędne dokumenty. Zaletą aplikacji jest również to, że wyświetla komunikat przypominający o kończącej się polisie lub badaniu technicznym na 30 dni przed wygaśnięciem jego ważności.
Zgubiony dowód rejestracyjny — co zrobić?
Ponieważ dowodu rejestracyjnego nie nosimy obecnie przy sobie, często zbyt późno zauważamy jego brak. Zgubienie dowodu rejestracyjnego należy tymczasem zgłosić w urzędzie komunikacji, wypełniając odpowiednie oświadczenie. Warto pamiętać, że zastrzeżenie dowodu i wyrobienie nowegosą płatne. Konieczne będzie też wypełnienie wniosku o wydanie wtórnika i przedstawienie karty pojazdu oraz dowodu, że auto przeszło badanie techniczne. Jeśli samochód jest współwłasnością, na wniosku powinny znaleźć się podpisy wszystkich współwłaścicieli. Ponieważ stawienie się wszystkich w urzędzie może być to kłopotliwe, jeśli chodzi o organizację, wystarczy, że jedna osoba będzie dysponowała stosownym upoważnieniem, którego wzór dostępny jest również na stronie internetowej urzędu.
Pamiętaj! Jeśli zachodzi jakiekolwiek podejrzenie, że dokument został skradziony, należy powiadomić policję. Dlaczego nie wolno tego lekceważyć? Po pierwsze, dokument może zostać podrzucony w miejscu przestępstwa. Po drugie, złodziej może posłużyć się naszymi danymi. Warto, aby policja miała takie informacje wcześniej.
Zdarzają się też sytuacje, w których dokumenty znajdujemy już po zgłoszeniu ich zaginięcia i wypełnieniu wniosku o wtórnik. Niestety odnaleziony dowód nie jest już ważny i musimy go dostarczyć do urzędu komunikacji.
Ile kosztuje wyrobienie dowodu?
Wyrobienie dowodu (nowego lub wtórnika) wiąże się z koniecznością uiszczenia opłat. Za wymianę dokumentu trzeba zapłacić 54 zł oraz 50 gr w ramach opłaty ewidencyjnej). Opłata naliczana jest także, jeśli zachodzi konieczność przedstawienia pełnomocnictwa. Jeśli chcemy w trakcie czekania na dokument wykorzystywać rejestrowany pojazd, koszt wydania pozwolenia czasowego z opłatą ewidencyjną to 19 zł.
Ile trwa wyrobienie dowodu rejestracyjnego?
Nowy dowód rejestracyjny pojazdu powinien być wydany w czasie nie dłuższym niż 30 dni. Obecnie status dokumentu można sprawdzić na wskazanej w urzędzie komunikacji stronie internetowej i często można go odebrać znacznie szybciej. W trakcie wymiany dowodu nie ma przeszkód, aby nadal wykorzystywać pojazd, ponieważ z urzędu wychodzimy z dokumentem tymczasowym, który ważny jest miesiąc i który oddajemy po otrzymaniu właściwego.
Czy możliwa jest wymiana dowodu rejestracyjnego online?
W dobie pandemii Covid-19 wiele procedur zostało uproszczonych, a dokumenty w urzędzie można złożyć elektronicznie. Jest tak również w przypadku dowodu rejestracyjnego, ale pamiętajmy, że wymiana dowodu rejestracyjnego online nie zwalnia nas z obowiązku dostarczenia do urzędu komunikacji tablic rejestracyjnych pojazdu. Warto więc umówić się na określoną godzinę i stawić się osobiście, aby sprawnie załatwić formalności i podpisać dokumenty. Wiele urzędów udostępnia na swoich stronach internetowych możliwość szybkiej rejestracji wizyty online.