Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców funkcjonuje od 1 stycznia 2016 roku. Została stworzona przez Ministerstwo Cyfryzacji, któremu nadal podlega. Proces cyfryzacji sprawił, że nie musimy dziś nosić ze sobą dowodu rejestracyjnego auta czy prawa jazdy, co jeszcze kilka lat temu groziło mandatem. Dziś CEPiK składa się z dwóch ewidencji — kierowców i pojazdów. Jakie dane można sprawdzić w każdej z nich? Odpowiadamy.
Czym jest CEPiK?
CEPiK to system, który ewidencjonuje wszystkie osoby uprawnione do kierowania pojazdami, a także wszystkie samochody, które zostały zarejestrowane na terenie naszego kraju. Centralna Ewidencja Kierowców i Pojazdów dostępna jest od 1 stycznia 2016 roku. Podlega Ministerstwu Cyfryzacji, ale udostępnieniem danych zajmuje się Centralny Ośrodek Informatyki. Dane natomiast przekazują uprawnione do tego organy.
Centralna Ewidencja Pojazdów powstała nie tylko, aby gromadzić dane w jednym miejscu, ale w celu walki z nieprawidłowościami na rynku aut używanych, które jeszcze kilkanaście lat temu były nagminne. Z pewnością wielu z nas pamięta, że niemal niemożliwością było kupienie samochodu z oryginalnym przebiegiem. System jest na tyle dokładny i przechowuje tak wiele informacji, że usprawnia funkcjonowanie zarówno Policji, jak i administracji, a jednocześnie umożliwia prywatnej osobie wgląd w historię auta.
Dzięki ewidencji pojazdów udało się:
- ograniczyć liczbę kradzieży aut,
- ograniczyć proceder oszustw ubezpieczeniowych,
- stworzyć kompletny bank danych,
- monitorować stan techniczny pojazdów, które poruszają się na drodze.
CEPiK składa się w zasadzie z dwóch ewidencji. Poza bazą danych pojazdów, mamy też dostęp do bazy danych kierowców, z której mogą korzystać zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. To szczególnie istotne dla firm, które działają w sektorze transportu lub są z nim bezpośrednio powiązane.
Jakie dane przechowywane są w Centralnej Ewidencji Pojazdów?
Baza CEPiK to przede wszystkim wgląd w dane pojazdów. Rozbudowany system informatyczny daje nam dostęp do wielu możliwości.
- Historia Pojazdu to możliwość sprawdzenia konkretnego samochodu, np. przed zakupem. Dzięki temu możemy sprawdzić, czy jego stan faktyczny jest zgodny z tym zapisanym w bazie danych. Sprawdzenie w CEPiK samochodu jest bezpłatne. Poza podstawowymi danymi pojazdu (marką i modelem) oraz informacjami technicznymi (m.in. pojemność silnika i moc), dostępne są także dane o dokumentach wystawianych w przeszłości na auto, jego właścicielach (byłych i obecnych), a także informacje o posiadanej polisie. Aktualne ubezpieczenie w CEPiK jest każdorazowo odnotowane, podobnie jak badanie techniczne i zarejestrowany przez Stację Kontroli Pojazdów przebieg.
- Bezpieczny autobus jest również opcją bezpłatną, dzięki której możemy sprawdzić, czy pojazd, do którego wsiadamy lub którym nasze dziecko jedzie na wycieczkę, jest sprawny.
Logowanie do CEPiK daje też możliwość wysłania wniosku o udostępnienie danych statystycznych na temat:
- pojazdów zarejestrowanych w Polsce (o te dane mogą składać wniosek zarówno osoby prywatne, jak i właściciele firm),
- konkretnego pojazdu,
- właściciela pojazdu,
- kierowcy.
Centralna Ewidencja Kierowców — jak sprawdzić, czy jesteśmy w bazie kierowców?
Dzięki powszechnemu dostępowi do CEK od 5 grudnia 2020 roku kierowca nie musi, w momencie prowadzenia auta, posiadać przy sobie prawa jazdy. W bazie CEPiK można sprawdzić, m.in.: jakie uprawnienia posiada kierowca, czyli jakie pojazdy może prowadzić, a także to, czy dokument jest ważny oraz, czy nie został zatrzymany. Logując się na swoje konto, każdy z nas ma też wgląd do wykazu punktów karnych (jeśli takie posiadamy) oraz terminu, w którym wygasają. CEK to nie tylko baza aktywnych kierowców, ale wszystkich, którzy mają uprawnienia do kierowania pojazdami — również osób z czasowo zatrzymanym prawem jazdy. Jeśli zauważymy, że dane nie są aktualne lub znajdziemy w nich błąd, możemy to zgłosić, korzystając z Portalu Gov.pl.
- Punkty Karne Online to możliwość wglądu w posiadane punkty karne. Dostęp do e-usługi jest bezpłatny, a jedynym wymogiem do logowania jest posiadanie profilu zaufanego.
Czym jest CEPiK 2.0
Tak jak już wspomnieliśmy, baza danych pojazdów i kierowców jest ciągle aktualizowana i rozwijana o dodatkowe funkcjonalności. W ramach programu CEPiK 2.0 stworzono system informatyczny rozbudowany o kolejne moduły. Mimo kilku usprawnień Ministerstwo Cyfryzacji ma nadal problemy z dokończeniem projektu, w którym co rusz pojawiają się błędy. Jeden z portali internetowych, który opiniuje nowinki technologiczne, nazwał bazę danych żartobliwie Ciągłymi Ewidentnymi Problemami i Kłopotami. Nie można zaprzeczyć, że nie ma w tym stwierdzeniu prawdy… Warto jednak wiedzieć, jakie są założenia nowej wersji.
Jakie dane gromadzi w CEPiK 2.0?
Nowy system, poza dodatkowymi informacjami na temat marek i modeli samochodów, zawiera też rejestr posiadaczy kart parkingowych i co może wydawać się zaskakujące, ewidencja wykracza poza osoby, które już zdały egzamin na prawo jazdy. Nowością jest Profil Kandydata na Kierowcę — złożenie wniosku i wygenerowanie profilu kandydata jest pierwszym krokiem do zapisania się na kurs. Monitoring obejmuje również wykładowców zatrudnionych w szkołach, egzaminatorów, instruktorów, ale także lekarzy uprawnionych do przeprowadzania badań, ośrodki szkolenia i pracownie psychologiczne.