Co to jest zagłuszacz GPS?
Podobnie jak niewielkich rozmiarów nadajnik GPS jest w stanie wysyłać sygnał, który następnie odbiera odbiornik, tak równie niewielkich rozmiarów jammer może skutecznie go zagłuszyć. Warto pamiętać, że na froncie bezpieczeństwa i ochrony walka toczy się po obu stronach. Zależy nam na zagwarantowaniu maksymalnej opieki swoim najbliższym, ale jednocześnie nie chcemy być trackowani przez osoby trzecie bez naszej zgody. Dochodzi jeszcze kwestia legalności niektórych urządzeń i prawa do ich prywatnego użycia.
Jammery GPS są z pewnością chętnie wybieranymi urządzeniami przez osoby lub grupy, które zajmują się kradzieżą aut na zlecenie. Nie zawsze więc wykorzystywane są w dobrym celu i zgodnie z prawem. Coraz więcej tzw. GPS-ów szpiegowskich i zagłuszaczy GPS jest na wyposażeniu jednostek wojskowych i specjalnych, które jednak dysponują odpowiednimi zezwoleniami. W ostatnich latach znacznie powszechniejsze jest też ich użycie wśród osób cywilnych, m.in. wpływowych właścicieli firm, polityków, celebrytów, ale też osoby, którym zależy, aby ich lokalizacja pozostała tajemnicą, z tym że nie zawsze ich stosowania można nazwać legalnym, ale o ograniczeniach prawnych opowiemy w dalszej części.
Jak działa zagłuszacz GPS?
Aby zrozumieć, jak działa zagłuszacz GPS, należy znać zasadę działania lokalizatorów GPS. Warto wiedzieć, że wykorzystują one sygnały o niskiej mocy, które emituje satelita. Aby zagłuszacz był skuteczny, wykorzystuje sygnał radiowy o wyższej mocy, tworząc tzw. szum, odbierane przez odbiornik. Zwykle jest to niewielkich rozmiarów urządzenie, które z łatwością można zainstalować w samochodzie, np. w gnieździe zapalniczki lub innym zupełnie niewidocznym miejscu. W ten sposób możemy oszukać, np. sygnał GPS z lokalizatora zamontowanego w samochodzie.
Tłumacząc obrazowo, zagłuszacz tworzy zaporę – barierę, przez którą nie wydostaje się emitowany z nadajnika sygnał GPS. W ten sposób możemy wygenerować tzw. bezpieczną przestrzeń, w której mamy pewność, że nikt nie zakłóci naszej prywatności. Dostępne na rynku urządzenia są niewielkich rozmiarów i zwykle przypominają wyglądem czarne skrzynki z wysuniętymi z nich antenami. Dostępne są również mniejsze modele z własnym zasilaniem, które z łatwością można umieścić w aucie, w kieszeni czy w walizce.
Alternatywy dla zagłuszacza GPS
Ponieważ klasyczne zagłuszacze GPS mają niewielki zasięg i warto dodać, że w krajach Unii Europejskiej są nielegalne, jeśli chodzi o cywilne wykorzystywanie, pojawia się coraz więcej urządzeń, ale też oprogramowań, które wprowadzają lokalizatory GPS w błąd i sprawiają, że wyświetlają one nieprawidłowe dane. Przy odpowiedniej modyfikacji sygnału można sprawić, że odbiornik będzie wyświetlał niewłaściwe namiary, czyli poda błędną pozycję osoby lub obiektu.
Warto mieć na uwadze, że pracę zagłuszaczy GPS utrudnia bieżące monitorowanie sygnału GPS i jego zakłóceń, np. w systemach które obejmują całe floty aut. Wówczas łatwiej zidentyfikować błąd i odpowiednio wcześniej zareagować. Pomocna jest też systematyczna konserwacja sieci informatycznej. W trakcie tego procesu również można wychwycić, kiedy sygnał został zakłócony i ustalić źródło problemu.
Skuteczność zagłuszacza GPS
Jammery są w stanie skutecznie zagłuszyć sygnał GPS, sprawiając, że pozycja osoby lub obiektu będzie zupełnie niewidoczna dla sparowanego odbiornika, ale łatwo je też wykryć. Pierwszym niepokojącym objawem, że zainstalowany został zagłuszacz, jest gubienie przez odbiornik sygnału GPS i charakterystyczny szum. Jeśli sytuacja się powtarza lub utrzymuje przez dłuższy czas, można przypuszczać, że w okolicy lokalizatora jest właśnie zagłuszacz.
W miejscu, w którym zamontowany jest zagłuszacz, można też zauważyć nieprawidłową pracę innych urządzeń, np. w biurach jammer zakłóci również pracę internetu, telefonów, kamer bezpieczeństwa, a nawet tak niewielkich urządzeń, jak myszka bezprzewodowa. W warunkach domowych generowany przez jammer GPS szum jest w stanie wpłynąć nawet na pracę radia i to nie tylko w naszym mieszkaniu, ale również w lokalach sąsiadujących.
Jakie są zastosowania zagłuszacza GPS?
Zagłuszacze sygnału radiowego nie zawsze są wykorzystywane w dobrych celach. W trakcie kradzieży aut celowo są montowane w samochodzie, aby utrudnić policji lokalizację samochodu. Stosują je także kierowcy we flotach, np. aby bezkarnie przekraczać przepis lub utrudniać dyspozytorowi śledzenia bieżącej pozycji auta. Po ich włączeniu do urządzenia zbierającego dane nie trafiają takie informacje jak trasa pojazdu, ale też prędkość czy bieżące zużycie paliwa. W ten sposób właściciele firm nie są w stanie kontrolować nie tylko swoich pracowników, ale również pojazdów firmowych.
Jak działa zagłuszacz GPS na samochodzie?
Zagłuszacz w samochodzie skutecznie wpływa na pracę urządzeń trackujących. Jeśli jesteśmy w jego zasięgu, mamy pewność, że sygnał GPS nie dociera do odbiornika w prawidłowy sposób. Ponieważ jammer ma krótki zasięg, warto mieć go stale przy sobie. Można też zainstalować go w aucie, np. w gnieździe zapalniczki lub w schowku.
Jak działa zagłuszacz GPS na telefonie?
Zagłuszanie lokalizatora GPS w telefonie odbywa się na podobnej zasadzie, przy czym urządzenia nie trzeba montować w samym telefonie. Wystarczy, że trzymamy je w niewielkiej odległości od nadajnika.
Czy zagłuszacz jest legalny?
Legalność zagłuszarek GPS jest już dużo bardziej skomplikowanym tematem. Zgodnie z prawem narzuconym na kraje członkowskie przez Unię Europejską, zagłuszacze sygnału GPS nie mogą być stosowane do potrzeb osób prywatnych – cywilnych. Co mówi na ten temat polski prawodawca? Ponieważ UE jest instytucją nadrzędną, prawo przez nią stanowione obowiązuje również w naszym kraju. Każda osoba prywatna może posiadać zagłuszacz, ale jego użycie bez pozwolenia jest nielegalne, podobnie jak antyradaru. To urządzenia, które mogą być wykorzystywane przez służby typu wojsko, policja i inne uprawnione organizacje państwowe i publiczne.
Jakie są skutki uboczne zagłuszania GPS?
To właśnie efekty uboczne stosowania zagłuszaczy GPS wpłynęły na stworzenie wspominanych regulacji prawnych, które wykluczają ich powszechne użycie. Dość wspomnieć tak abstrakcyjną, ale wymowną sytuację, że jammer może uniemożliwić zdalną detonację ładunku przez wojskowego sapera, to jeśli jest większej mocy, zakłóca też funkcjonowanie całej sieci teleinformatycznej w pobliżu – od internetu u sąsiada w bloku przez krótkofalówki używane np. w trakcie akcji ratunkowych przez strażaków, służby medyczne lub policję. Za nielegalne używanie zagłuszacza GPS grozi nie tylko kara finansowa, ale też zarzuty za nękanie czy zakłócenie pracy służb.
Podsumowanie
Zagłuszacze sygnału GPS, które często nazywane są też jammerami GPS to oczywiście zaawansowane technologicznie, ale też dostępne urządzenia. Warto jednak pamiętać o znacznych ograniczeniach, jeśli chodzi o ich legalne zastosowanie. Zanim je uruchomimy bez wymaganego pozwolenia, przeanalizujmy wszystkie za i przeciw i zastanówmy się, czy w prywatnych rękach nie wyrządzą więcej szkody niż pożytku.