Jak działa lokalizator GPS dla dziecka?
Lokalizator GPS dla dziecka działa podobnie jak urządzenia, które montujemy, np. w samochodach. Nadajnik wysyła sygnał, który odbierany jest przez satelitę, po czym zostaje przesłany do odbiornika z zainstalowaną dedykowaną aplikacją lub oprogramowaniem. Aby działał właściwie, wymaga karty SIM, a co się z tym wiąże opłacania dodatkowego abonamentu. Prostsze lokalizatory łączą się przez Bluetooth z urządzeniem pośrednim, np. smartfonem i wykorzystują sygnał GPS telefonu do przesłania lokalizacji.
Oczywiście najbardziej rozpowszechnionymi lokalizatorami są smartfony, które coraz częściej posiada w plecaku każde dziecko w wieku szkolnym. To najszybszy sposób komunikacji, ale też ustalenia pozycji dziecka. Wystarczy w telefonie zainstalować odpowiednią aplikację i sparować ją z urządzeniem rodzica. Ponieważ w telefonie jest już zainstalowana karta SIM, nie trzeba dokupować kolejnego abonamentu. Co więcej, nowoczesne urządzenia mobilne są często fabrycznie wyposażone w aplikacje, ułatwiające kontrolę nad dzieckiem i zapewniające podopiecznym bezpieczeństwo i nadzór. To duża wygoda dla rodziców, którzy mają pewność, że wiedzą, gdzie przebywają najmłodsi i mogą się z nimi szybko skontaktować.
Jakie są zalety używania lokalizatora GPS dla dziecka?
Tak jak wspomnieliśmy, lokalizatory dla dzieci zwiększają bezpieczeństwo podopiecznych i dają poczucie spokoju rodzicom. Przydają się w wielu sytuacjach. Przykładowo, jeśli dziecko samodzielnie podróżuje do szkoły i pomyli autobus, można łatwo sprawdzić, gdzie jest i podpowiedzieć, co ma zrobić, aby dotrzeć do szkoły lub wrócić do domu. Rodzic może je też szybko odebrać. Podobnie, jeśli nasz podopieczny spóźnia się, mimo ustalonego wcześniej czasu powrotu do domu. Lokalizator GPS daje poczucie bezpieczeństwa dla obu stron – zarówno dziecko, jak i rodzice mogą zminimalizować stresujące momenty.
To także rozwiązanie dla opiekunów dorastających nastolatków, które coraz częściej próbują się usamodzielnić i niekiedy nie informują rodziców o miejscu swojego pobytu. W ich przypadku lokalizacja może być o tyle utrudniona, że młodzież doskonale zdaje sobie sprawę z możliwości smartfonów i potrafi wyłączyć trackowanie, jeśli wie, że rodzice je wykorzystują.
Skrajnymi sytuacjami są oczywiście zaginięcia dzieci, ale każdy odpowiedzialny rodzic powinien mieć to ryzyko również na uwadze. Dlatego właśnie lokalizatory GPS są podstawowymi urządzeniami wykorzystywanymi przez ochronę osobistą czy prywatnych detektywów.
Jakie są funkcje lokalizatora GPS dla dziecka?
Podstawową funkcją lokalizatora GPS dla dzieci lub innego tego typu urządzenia jest przesłanie do odbiornika jak najdokładniejszej pozycji, w której znajduje się nadajnik. Właśnie dlatego warto zapoznać się ze specyfikacją producenta i ograniczeniami danego modelu. Rodziców powinny zainteresować przede wszystkim takie parametry, jak:
- żywotność baterii,
- dokładność danych,
- zasięg.
Wartością dodaną jest możliwość szybkiego skontaktowania się podopiecznego z rodzicem. Lokalizatory GPS w telefonie umożliwiają wykonanie połączeń głosowych. Jeśli wybieramy inne urządzenia warto, aby można było z nich wysłać nawet krótkie wiadomości tekstowe.
Powiadomienia SOS
Możliwość wysyłania powiadomienia SOS jest dodatkowym zabezpieczeniem. Zwykle, aby aktywować tę funkcję, wystarczy wcisnąć oznaczony przycisk i przytrzymać go przez kilka sekund, aby aktywować alert. Powiadomienia to nie tylko funkcja, z której należy korzystać w sytuacji zagrożenia. Wielu rodziców dzieci w wieku szkolnym umawia się z tymi, które np. przed wyjściem skarżyły się na ból brzucha, że potwierdzą im, czy czują się dobrze, czy trzeba je odebrać. Powiadomienie SOS jest szybkim sposobem na poinformowanie rodzica, że samopoczucie dziecka nadal się nie poprawiło. To wygodne rozwiązanie, zwłaszcza w trakcie lekcji, kiedy większość dzieci nie może posługiwać się telefonem.
Podsłuch w lokalizatorze
Podsłuch w lokalizatorze jest już bardziej zaawansowaną opcją i zwykle tego typu urządzenia wykorzystuje się w konkretnych sytuacjach lub kiedy faktycznie istnieje obawa o bezpieczeństwo domowników. Lokalizatory GPS z podsłuchem są zwykle wykorzystywane w pracy służb ochrony czy prywatnych detektywów. Znacznie rzadziej korzystają z nich rodzice.
Jak wybrać odpowiedni lokalizator GPS dla dziecka?
Poza parametrami, które decydują o zasięgu i możliwościach każdego urządzenia, lokalizator dla dziecka powinien być przede wszystkim… funkcjonalny! Dlatego nie zawsze najlepszym rozwiązaniem będzie smartfon, który łatwo uszkodzić, zgubić lub po prostu zapomnieć wziąć go ze sobą. Dodatkowo dzieci w szkole często zostawiają telefon w plecaku i udają się na przerwę lub do pobliskiego sklepu zupełnie bez niego. Jeśli nasz podopieczny się zgubi, będziemy dysponować tylko współrzędnymi urządzenia, które zostało w klasie lub szkolnej świetlicy.
Właśnie dlatego urządzenie GPS powinno być niewielkie, lekkie i odporne na uszkodzenia. Dzieci często w zabawie nie uważają na gadżety, które łatwo uszkodzić. Dodatkowo lokalizator powinien być odporny na niesprzyjające warunki meteorologiczne, np. deszcz czy śnieg. Dobrze, jeśli można zamocować go do elementu garderoby, aby cały czas dziecko miało go przy sobie.
Jakie są rodzaje lokalizatorów GPS dla dzieci?
Na rynku jest coraz więcej dobrej jakości lokalizatorów. Oczywiście nadal najpopularniejszym jest smartfon, ale coraz częściej rodzice wybierają zegarek z GPS dla dziecka. Nowoczesne smartwatche są nie tylko chętnie noszonym przez najmłodszych gadżetem, ale ich zaletą jest to, że dziecko zawsze ma zegarek ze sobą. Najnowsze modele są wodoodporne (można z nimi nawet pływać w basenie), wytrzymałe i posiadają większość funkcji smartfonu. Jako ciekawostkę można wskazać, że smartwatch jest obecnie najchętniej kupowanym prezentem dla dzieci z okazji świąt czy komunii!
Mini lokalizator dla dziecka
Mini lokalizator dla dziecka może mieć też postać wygodnej i niewielkiej bransoletki na rękę, która, w zależności od modelu, wyposażona jest np. w dwa przyciski – jeden, za pomocą którego dziecko może wysłać powiadomienie SOS, a drugi, potwierdzający, że wszystko jest w porządku. Bransoletka jest tańsza, mamy pewność, że dziecko ma ją zawsze przy sobie, ale nie posada wszystkich funkcji smartwatcha.
Lokalizator w breloku
Jednym z tańszych rozwiązań jest mini lokalizator GPS w breloku. Można go przypiąć do plecaka lub ubrania naszego malucha, aby mieć pewność, że zawsze wiemy, gdzie się znajduje. Warto upewnić się, że mocowanie jest na tyle stabilne, że dziecko nie zgubi urządzenia w trakcie zabawy z rówieśnikami. Małe lokalizatory są odporne na uszkodzenia, ale też zmieniające się warunki atmosferyczne. Wiele modeli posiada też przycisk, który umożliwia wysyłanie powiadomienia SOS.
Szukając miejsca do zapięcia lokalizatora w breloku, warto unikać kluczy, mimo że to jedno z bardziej oczywistych rozwiązań. W końcu komu z nas nie zdarzyło się, będąc dzieckiem, przywędrować do domu bez nich?
Jak korzystać z lokalizatora GPS dla dziecka?
Lokalizator GPS dla dziecka nie jest skomplikowanym urządzeniem. Warto zapoznać się z ogólnymi zasadami działania urządzenia już na etapie wybierania najlepszego modelu. Ważne, aby nadajnik można było szybko i intuicyjnie sparować z odbiornikiem lub aplikacją w telefonie rodziców. Po pierwszej aktywacji nie ma potrzeby włączać go ponownie, ponieważ działa przez cały czas. Jeśli urządzenie zasilane jest baterią lub akumulatorem, trzeba systematycznie sprawdzać poziom jego naładowania. O ile pamiętamy o tym w przypadku smartfonów, zdarza się nam zapominać, jeśli korzystamy z innych urządzeń.
Podsumowanie
Decydując się na lokalizator GPS dla dziecka lub wykorzystując aplikacje do kontroli rodzicielskiej, które często są już fabrycznie zainstalowane w telefonie, warto porozmawiać z dzieckiem na temat tego, do czego służą i dlaczego z nich korzystamy. W ten sposób budujemy z podopiecznymi wzajemne zaufanie, ale też uczymy ich podstawowych zasad bezpieczeństwa i korzystania z sieci, jeśli wybieramy lokalizator GPS w smartfonie. Ważne, aby dziecko miało świadomość, że nie jest kontrolowane na każdym kroku, ponieważ nie wierzymy w jego słowa. Takie postępowanie skutkuje tylko tym, że dzieci będą starały się celowo zgubić lub nie wziąć ze sobą urządzenia trackującego.