Lokalizator GPS – co to jest i jak działa?
Lokalizator jest urządzeniem, które wykorzystuje technologię GPS. Z jego pomocą z łatwością można określić miejsce, w którym znajduje się auto lub jeden z członków naszej rodziny. Wbudowany w lokalizatorze moduł GPS, czyli Global Positioning system wykorzystuje sygnał, który wysyła nadajnik, i który następnie dociera do odbiornika. To jednak nie wszystko. Emitowany sygnał z urządzenia najpierw odbiera satelita i następnie przekazuje do odbiornika – urządzenia, które wyświetla dokładną lokalizację.
Warto pamiętać, że aby lokalizator działał, nadajnik, podobnie jak telefon komórkowy, musi posiadać kartę SIM.
Jak działa lokalizator GPS w telefonie komórkowym?
Zasada działania lokalizatora w telefonie komórkowym jest bardzo podobna, ponieważ to urządzenie, które wykorzystuje sygnał GPS do wielu aplikacji, z których korzystamy na co dzień. Za pomocą smartfonu możemy dotrzeć do docelowej lokalizacji, sprawdzić, gdzie jest członek naszej rodziny lub auto. Lokalizator GPS w telefonie umożliwia również namierzenie samego urządzenia, jeśli je zgubimy lub zostanie skradzione. Telefon wymaga jednak zainstalowania właściwej aplikacji, a jeśli chcemy wyśledzić urządzenie obcej osoby – oprogramowania traktującego. To drugie rozwiązanie jest często używane przez prywatnych detektywów.
Jak działa lokalizator GPS w samochodzie?
Lokalizator GPS do samochodu osobowego jest dodatkowym zabezpieczeniem pojazdu. Co prawda nie uchroni przed kradzieżą, ale jest w stanie podać dokładną lokalizację, jeśli auto zmieni pozycję. To także możliwość kontrolowania przez rodziców młodych kierowców, a przez właścicieli firm – całej floty aut.
Zamontowane w samochodzie urządzenie również wysyła sygnał do satelity, a ta przekierowuje go do odbiornika, np. aplikacji, którą można zainstalować na smartfonie. Zaawansowane rozwiązania dla firm przewozowych umożliwiają bieżące śledzenie wielu pojazdów jednocześnie, co przekłada się na optymalizację pracy kierowców i koszty, a także zabezpiecza właściciela firm przed zbędnymi wydatkami.
Jakie są rodzaje lokalizatorów GPS?
Popularne GPS-y samochodowe dzieli się na te montowane do instalacji samochodu i z zasilaniem zewnętrznym. Oba rodzaje mają swoje wady i zalety. Urządzenia podłączane do akumulatora są z niego zasilane, więc nie należy się martwić stanem baterii, nawet jeśli auto stoi przez kilka dni na parkingu. Co więcej, zwykle są też zupełnie niewidoczne dla złodzieja. Oczywiście każdy lokalizator można wykryć, ale tego typu GPS zwiększa szansę, że urządzenie zostanie zauważone dopiero po pewnym czasie. Czy to rozwiązanie ma wady? Warto pamiętać, że montaż takiego nadajnika GPS wymaga odpowiedniej wiedzy, praktyki i jest bardziej czasochłonny. Jeśli nie mamy doświadczenia, warto zlecić go serwisom specjalizującym się w systemach zabezpieczających dedykowanych do pojazdów.
Lokalizator GPS zewnętrzny jest zwykle mniejszy, poręczniejszy i łatwy w instalacji – wystarczy go po prostu umieścić w wybranym miejscu we wnętrzu auta. Jego podstawowym ograniczeniem jest… bateria, na której żywotność wpływa dodatkowo temperatura, zwłaszcza w chłodniejsze dni. Producenci udostępniają coraz więcej modeli, które wyposażone są w dobrej klasy akumulatory o przedłużonej żywotności i lepszych parametrach, ale nadal należy pamiętać o kontroli ich stanu naładowania.
Jak używać lokalizatora GPS?
Lokalizatora GPS można używać w celu ustalenia lokalizacji danego urządzenia czy samochodu lub do bieżącego monitoringu. W ten sposób nie tylko jesteśmy w stanie szybko określić interesującą nas pozycję, ale w przypadku dużych firm przewozowych:
- sprawdzić, gdzie znajdują się auta,
- zweryfikować trasy kierowców,
- w przypadku kłopotów na drodze szybko wysłać pomoc lub wyznaczyć alternatywną trasę przejazdu.
Zaawansowane lokalizatory zbierają znacznie więcej danych niż tylko pozycja GPS. Poza śledzeniem samochodu w dedykowanej aplikacji można sprawdzić jego bieżące parametry jak zużycie paliwa itp. To cenne informacje w biznesie, który opiera się na transporcie.
Jakie są zalety używania lokalizatora GPS?
Nadajnik GPS do samochodu jest w zasadzie bezobsługowym urządzeniem, którego nie trzeba za każdym razem aktywować. Jeśli ma sprawne zasilanie, pracuje zarówno w dzień, jak i w nocy. Jedyne, o czym należy pamiętać, to sparowanie urządzenia z odbiornikiem, którego należy dokonać przed pierwszym użyciem. W tym celu wystarczy zainstalować dedykowany program lub aplikację, która wyświetli nam lokalizację nadajnika.
Nowoczesne lokalizatory są ponadto bardzo dokładne. Przesyłają dane w czasie rzeczywistym i pozwalają ustalić pozycję z dokładnością nawet do kilku metrów. W sytuacji kradzieży samochodu znacznie zwiększa to nasze szanse na odnalezienie pojazdu, zanim zostanie sprzedany lub rozłożony na części.
Jakie są wady używania lokalizatora GPS?
Warto pamiętać, że tańsze, małe lokalizatory GPS do samochodu, zasilane wymienną baterią, mogą być mniej dokładne niż droższe i bardziej zaawansowane urządzenia. Pozycja nie będzie wówczas tak precyzyjnie określona. Na sygnał GPS mają też wpływ warunki atmosferyczne i ukształtowanie terenu, dlatego zdarza się, że podczas śledzenia pojazdu, gubimy jego lokalizację. W takich sytuacjach warto zapisać ostatnie podane namiary.
Sygnał GPS można też zakłócić. Osoby, które dokonują kradzieży pojazdów określonych marek, zwłaszcza tych klasy premium, mogą mieć urządzenia zakłócające sygnał, przez co auto pozostaje niewidoczne dla odbiornika, zwłaszcza wraz ze wzrostem odległości między urządzeniami.
Czy lokalizator GPS jest bezpieczny?
Fale wysyłane przez nadajnik GPS nie są szkodliwe. Przeglądając dostępne w Internecie opinie na temat lokalizatorów, wielokrotnie można natknąć się na pytanie, czy lokalizator jest bezpieczny. Zdecydowanie tak. Ważne jednak, aby technologii nawigacji używać tylko wtedy, kiedy naprawdę jej potrzebujemy. Codzienne poleganie na wskazówkach z map GPS czy systemów trackujących sprawia, że nie zmuszamy naszego mózgu do pracy. Wielu badaczy jest zdania, że uzależnienie od technologii wpływa na zapadalność na niektóre choroby, jak Alzheimer lub demencja.
Jeśli zastanawiasz się, czy lokalizator GPS jest bezpieczny dla zwierząt, odpowiedź jest również twierdząca. Urządzenia można bez obaw zamocować do obroży, aby mieć pewność, że szybko ustalimy pozycję zagubionego czworonoga. Szczególnie docenią to właściciele psów, które w noc sylwestrową uciekają przez głośnymi fajerwerkami i boją się wrócić do domu.
Jak wybrać najlepszy lokalizator GPS?
Najlepsze urządzenia trackujące to te, które dopasowane jest do naszych potrzeb. Oczywiście duże znaczenie ma sama technologia, ale przykładowo, żaden właściciel floty nie będzie mógł efektywnie korzystać z lokalizacji pojazdów, jeśli nadajniki nie będą zintegrowane z jedną intuicyjną aplikacją.
Lokalizator do samochodu osobowego nie musi mieć dodatkowych funkcji, jak pomiar prędkości czy zużycia paliwa, ponieważ te dane użytkownik śledzi na komputerze pokładowym. Zdecydowanie bardziej liczy się bezpieczeństwo, dlatego GPS do auta może być wyposażony dodatkowo w detektor ruchu, który poinformuje właściciela, że powinien sprawdzić, co dzieje się z samochodem.
GPS dla floty jest narzędziem do bieżącego monitoringu, stąd wskazana jest jedna aplikacja lub oprogramowanie, z którego może korzystać dyspozytor, aby ułatwić pracę wszystkim kierowcom.
Jakie są alternatywy dla lokalizatora GPS?
Dla niektórych osób, szczególnie tych, którzy chcą zlokalizować pozycję danej osoby bez jej wiedzy, ograniczeniem lokalizatora jest karta SIM, która zawsze musi być zarejestrowana. W obawie przed łamaniem prawa większe firmy chętniej wykorzystują prywatnych detektywów, niż samodzielnie śledzą sygnał GPS. Na rynku dostępne są także same nadajniki, które nie mają karty SIM ani możliwości łączenia się z satelitą. Emitują sygnał odbierany przez sparowany odbiornik. Mają jednak podstawowe ograniczenie – odległość, która różni się w zależności od modelu i jego parametrów. Kupując tego typu urządzenie, warto zapoznać się ze wskazaniami producenta.
Podsumowanie
Lokalizator GPS to dziś jedno z podstawowych urządzeń, jeśli mówimy o kwestiach bezpieczeństwa i monitoringu. Nie tylko zwiększa szansę na odnalezienie skradzionego samochodu lub ustalenie jego ostatniej pozycji, ale daje możliwość większej kontroli rodzicielskiej i opieki nad domownikami. W zawodzie detektywa to jedno z ważniejszych urządzeń trackujących. Podobnie w biznesie transportowym, gdzie bieżący monitoring floty pojazdów przekłada się na realne oszczędności.