Motor dla początkujących
Początkujący fani jednośladów często zastanawiają się, czy można myć motor w myjni lub korzystać z karchera, aby pozbyć się nagromadzonych zabrudzeń. Przed przystąpieniem do mycia motocykla należy liczyć się z tym, że nie możemy tego zrobić w miejscu publicznym, które nie jest do tego przeznaczone, ponieważ grozi to mandatem. Wiele osób decyduje się na mycie motoru na własnym podjeździe, ale wówczas, podobnie jak w przypadku samochodu, należy pamiętać, aby używane kosmetyki do motocykla nie okazały się szkodliwe dla środowiska.
Jeśli chodzi o odpowiednie miejsce, warto skorzystać z myjni ręcznych, gdzie są odpowiednio przygotowane stanowiska i odpływy. Poza tym większość kosmetyków do motorów nie powinna być stosowana, jeśli miejsce jest bardzo nasłonecznione, ponieważ zawarte w nich środki chemiczne mogą uszkodzić powłokę lakierową lub elementy chromowane. Na ręcznych myjniach stanowiska są zadaszone i maszynę możemy umyć w cieniu.
Jeśli decydujemy się na samodzielne czyszczenie na własnej posesji, pamiętajmy, aby sprawdzić, czy wybrane środki są biodegradowalne, czyli nie mają w składzie kwasów, freonu czy rozpuszczalników, które mogą przeniknąć do gleby.
Jak myć motocykl?
Czyszczenie motocykla wymaga nie tylko odpowiednich kosmetyków do motocykla, ale także dopasowania strumienia wody. Do mycia najlepiej użyć węża ogrodowego, co jednak zrobić, jeśli jesteśmy na myjni ciśnieniowej? Wbrew częstym obawom, woda nie zaszkodzi elementom motoru, które są tak projektowane, aby były odporne na zmienne warunki pogodowe. Przecież nie raz zdarzyło się Wam jeździć w deszczu! Natomiast faktycznie należy uważać w przypadku myjki ciśnieniowej czy karchera, aby nie trzymać lancy zbyt blisko pojazdu. Strumień wody jest wówczas bardzo silny i faktycznie może dojść do uszkodzeń części, które są bardzo wrażliwe, a także uszkodzenia powłoki lakieru, zwłaszcza jeśli została nieprawidłowo nałożona, np. przy elementach malowanych, odnawianych lub na których są dodatkowe folie, lub ozdobne naklejki. Motocykl należy polewać wodą pod ciśnieniem z kilku metrów i koniecznie zadbajmy, aby nie kierować silnego strumienia bezpośrednio na chłodnicę, łańcuch oraz wloty powietrza.
Czym myć łańcuch motocyklowy?
Jeśli zastanawiasz się, czym myć łańcuch motocyklowy, musisz wyposażyć się w odpowiedni preparat do usuwania smaru i zanieczyszczeń oraz szczotkę, która pozwoli dostać się do licznych załamań. Łańcuch należy wyczyścić w pierwszej kolejności, jeszcze przed przystąpieniem do czyszczenia całego motoru. Jeśli łańcuch jest czysty, należy go nasmarować. Na rynku dostępnych jest wiele kompletnych zestawów do czyszczenia motocyklów, w tym łańcucha, z których warto skorzystać. Często w kompletach jest również dedykowana szczotka.
Jak wyczyścić rurę wydechową w motocyklu?
Aby skutecznie wyczyścić rurę wydechową w motocyklu, należy pamiętać, aby w jej wlot nie kierować bezpośrednio strumienia wody pod ciśnieniem. Mycie rury wydechowej nie jest skomplikowane, ale często warstwa brudu i osadu jest twarda i trudna do usunięcia samą wodą, ale też środkami do czyszczenia. Wydech w motorze jest krótszy niż w samochodzie, więc brud dodatkowo utwardza wysoka temperatura w trakcie jego pracy. W takich sytuacjach konieczne jest użycie papieru ściernego i pasty polerskiej. Warstwę utwardzonego pyłu z wydechu, a także zabrudzeń zewnętrznych należy zetrzeć, a potem przywrócić pożądany wygląd pastą polerską.
Jeśli regularnie dbamy o wydech, wówczas powinna wystarczyć szmatka i środek do czyszczenia elementów wydechu. Jest to żmudna praca, ale fani jednośladów wiedzą, że brudny wydech to ujma dla posiadaczy motorów.
Polerowanie felg motocyklowych
Polerowanie felg motocyklowych nie odbiega od tego, jak pielęgnujemy felgi w aucie. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych preparatów do czyszczenia i pielęgnacji kół w motorze. Przy okazji mycia kół, warto zwrócić uwagę na elementy układu hamulcowego i sprawdzić, czy nie wymagają wymiany lub serwisowania.